Ile wynosi cena gazu w Polsce dla 1m3 i 1kWh w 2018?

Gaz posiada w domu praktycznie każdy, w różnych zastosowaniach. Należy do najbardziej podstawowych mediów z jakich korzystamy, stąd posiada tak liczne zastosowania. Używamy go głównie do gotowania czy ogrzewania mieszkania lub wody, nic ma się dziwić, że jego cena jest dla nas istotna. Jaka obecnie jest cena gazu ziemnego i czy może ona wzrastać w ciągu kilku najbliższych lat?

Kredyt dla przedsiębiorcy – na co możesz liczyć?

ekassa.pl

Jaka jest różnica pomiędzy 1m3 a 1kWh?

Najczęściej zużycie gazu podawane jest w kubikach, czyli metrach sześciennych i do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Cena paliwa również podawana jest w tej jednostce. Jednak patrząc na cenniki gazu dostawców zauważyć można, że ceny podawane są w kilowatogodzinach. Dlaczego? Ponieważ wartość opałowa gazu się różni, chodzi o zawartość procentową gazu w gazie, stąd cena podawana w kWh jest bardziej miarodajna. Ilość pobranej energii w kWh można obliczyć, posługując się prostym wzorem matematycznym: mnożąc ilość pobieranego gazu w kubikach przez współczynnik konwersji, co daje nam ilość pobranej energii w kilowatogodzinach (kWh).

Wydaje się proste, ale czym jest współczynnik konwersji? Współczynnik konwersji jest to iloraz średniej arytmetycznej wartości ciepła spalania z miesięcy okresu rozliczeniowego i wartości 3,6. Ciepłem spalania jest wartość opałowa paliwa dostarczanego do domu wyrażonego w MJ/m3. Średnio gaz ziemny ma 39MJ/m3.

Dla ułatwienia tego równania posłużmy się przykładem, zakładając, że w miesiącu sezonu grzewczego zużyjemy gaz w ilości 250 m3, przy współczynniku konwersji wnoszącym 12.

250m3 x 12 = 3000kWh

Wynik przedstawia nam rzeczywiste miesięczne zużycie gazu.

Cena 1kWh gazu w Polsce

W Polsce mamy kilkudziesięciu dostawców gazu, stąd różnica w stawkach. Większość z nas korzysta z usług Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, znanego pod skrótem PGNiG. Czy jest to jednak najtańszy dostawca? Obecnie ma sporą konkurencję, głównie ze strony również znanej firmy jaką jest Tauron. Poniżej porównajmy ceny, jakie oferują najczęściej wybierani dostawcy.

DostawcaCena 1kWh gazuWysokość opłaty w abonamencie
PGNiG12,091gr bruttood 3,30zł do 15,85zł
Tauron11,467gr bruttood 3,44zł do 18,88zł
HEG Gaz11,305gr brutto25zł
Błękitna Energia11,562gr bruttood 4,50zł do 21,65zł
Konerg S.A.11,340gr brutto17,50zł
PGEod 11,144gr do 11,614gr bruttobrak informacji
Audax Energia11,491gr bruttobrak informacji

Biorąc pod uwagę nasz przykład, gdzie miesięczne zużycie gazu w sezonie grzewczym wynosiło 250m3 cena 1m3 gazu ziemnego to:

  • PGNiG ok. 1,30zł
  • Tauron ok. 1,24zł
  • HEG Gaz ok. 1,22zł
  • Błękitna Energia ok. 1,25zł
  • Konerg S.A. ok. 1,22zł
  • PGE od ok. 1,20zł do 1,25zł
  • Audax Energia ok. 1,24zł

Ceny te nie uwzględniają dodatkowych opłat jakimi są opłaty przesyłowe i abonamentowe.

Co składa się na wartość rachunku za gaz?

Skoro mamy już schemat ile kosztuje 1m3 gazu ziemnego spróbujmy rozszyfrować, dlaczego rachunki za jego zużycie są takie drogie? Gaz sam w sobie nie jest drogi (szczególnie w porównaniu do prądu) a korzystanie z niego nie kosztuje nas wiele pracy, jak bywa to przy paliwie stałym, czyli węglu. Skąd więc takie wysokie rachunki? Głównie dlatego, że rachunek za gaz obarczony jest dodatkowymi opłatami, które przedstawmy poniżej:

Pierwszym z nich jest opłata taryfowa. Opłata taryfowa pobierana jest za przynależność do danej taryfy, im niższej-tym cena jest bardziej korzystna. Wyszczególniamy 3 typy taryf, są to W1, W2 i W3. Taryfa W1 oznacza małe zużycie gazu, W3 najwyższe. O przynależności do danej taryfy decyduje dostawca, biorąc pod uwagę ilość gazu, jaką zużywamy. Jest to opłata stała, pobierana co miesiąc.

Dalej mamy abonament. Jest to opłata pobierana za to, że posiadamy stały dostęp do gazu. Dzięki niej opłacana jest np. poczta, która dostarcza nam rachunek do domu.

Następna w kolejce jest opłata sieciowa stała, jest to opłata na utrzymanie sieci w należytym porządku czy też naprawy w razie potrzeby.

Opłatę sieciową zmienną płacimy za dostarczanie gazu o określonych parametrach. Na podstawie zapisów jakościowych możemy kwestionować jego jakość  i w razie, gdy jest ona niższa niż oferowana domagać się odszkodowania.

Cena gazu-chyba nie ma tu zbyt wiele do wyjaśniania, płacimy ją zgodnie z taryfą jaką zostaliśmy objęci.

Ostatnie jest zużycie, czyli podstawowy składnik rachunku.

W Jaki sposób możemy zaoszczędzić na gazie?

Posiadając kuchenkę gazową, ogrzewanie mieszkania czy wody często rachunki za gaz potrafią przyprawić o zawrót głowy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć zużycie gazu, a co za tym idzie-zaoszczędzić.

Skupmy się na kuchni, bo to właśnie w niej większość z nas posiada kuchenkę gazową, z której częste korzystanie skutkuje wysokim rachunkiem. Pierwszym sposobem na ograniczenie zużycia gazu jest dobieranie wielkości palnika z którego korzystamy do wielkości garnka. Często wybieramy największy palnik nawet stosując małe garnki, przez co płomienie rozchodzą się na boki, a gaz który się wydobywa jest spalany na marne. Następnym sposobem  z którego możemy skorzystać jest gotowanie potraw pod przykryciem. Dzięki temu potrawy będą gotowe szybciej, a do tego zużyjemy mniej gazu na przygotowanie ich. Planując zakup nowych garnków warto zdecydować się na te ze stali szlachetnej. Są one droższe od emaliowanych, ale nagrzewają się szybciej, przez co taka inwestycja szybko nam się zwróci w postaci niższych rachunków. Ile razy chcąc zaparzyć jedną herbatę nastawiamy cały czajnik wody? Na pewno zdarzyło się to niejednokrotnie. W ten sposób wydłużamy czas, w jakim woda się zagotuje, przez co znowu spalamy gaz niepotrzebnie. Nastawiajmy tyle wody, ile potrzebujemy, a dzięki temu będziemy mogli miesięcznie oszczędzić nawet kilka złotych. Patentem dla zapominalskich może okazać się też używanie gwizdka do czajnika. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu na pewno nie zapomnimy o gotującej się wodzie, co nie tylko oszczędzi czajnik przed spaleniem, ale również zapobiegnie marnowaniu się gazu.

Wielu z nas poza kuchenką gazową posiada również piec gazowy, którym ogrzewana jest woda. Tutaj też znajdziemy kilka rozwiązań dzięki którym będziemy mogli zaoszczędzić. Przede wszystkim największym pożeraczem gazu może okazać się stary bojler. Najgorsze są to bez termostatów, które pracują bez przerwy, pobierając przy tym ogromne ilości gazu. Inwestycja w nowy piec na pewno się opłaci, warto więc to przemyśleć. Długie kąpiele w wannie są przyjemne, ale nie dla naszego portfela. Wybierając prysznic zamiast wanny zaoszczędzimy nawet 100 litrów wody, a co za tym idzie też dużą wartość gazu która zostałaby zużyta do jej podgrzania. Z ostatniego sposobu na oszczędność gazu podczas ogrzewania wody na pewno ucieszą się osoby, które nie lubią zmywać naczyń. Nie warto zmywać każdego talerza pojedynczo. Oszczędniej będzie poczekać, aż zgromadzi się ich więcej i umyć wszystkie razem, napuszczając do zlewu ciepłej wody, a płucząc je pod zimnym strumieniem.

Skoro omówiliśmy już kuchenkę gazową oraz bojler, pora na system centralnego ogrzewania gazowego. Banalną, ale jakże skuteczną radą może okazać się odsłonięcie grzejników, które zasłonięte są przez meble lub długie zasłony. Zasłonięty grzejnik oddaje ciepło do góry zamiast do pomieszczenia, przez co gorzej ogrzewa pomieszczenie i pobiera więcej gazu. Drugim rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy zewnętrzna elewacja jest szczelna i nie potrzebuje docieplenia, bo po co wydawać majątek na rachunki za gaz, skoro ciepło, które powinno służyć do ogrzania domu ucieka przez nieszczelne drzwi czy okna?

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *