Jak być „Zielonym” i jednocześnie oszczędzać pieniądze?

Ekologia staje się bez wątpienia jednym z najważniejszych tematów w dzisiejszym świecie. Coraz więcej mówi się o problemach takich jak globalne ocieplenie, dziura ozonowa, czy nadmierne wyrzucanie żywności. Rośnie także świadomość społeczna i coraz więcej osób pragnie włączyć się w różnorakie akcje i pomóc w ochronie środowiska. Spora część osób jest jednak wciąż przekonana, że bycie „zielonym” to drogie hobby dla niewielkiej grupy społeczeństwa. To mit! Oto 13 naszych pomysłów na to, jak żyć eko i… oszczędzić!

I) Dokładnie zakręcaj kran – zacznijmy od czegoś bardzo podstawowego, do czego jednak z jakiegoś powodu stosuje się wciąż niewielka liczba osób. Kapiąca z kranu to problem większy niż myślisz – na świecie wcale nie ma zbyt dużo wody pitnej. Poza tym, nie jest chyba tajemnicą, że mniej zużytej wody = mniejszy rachunek, prawda? Podobnie sprawa się ma np. z elektrycznością.

II) Zrezygnuj z folii aluminiowej – zarówno w postaci torebek na zakupy, czy jako zabezpieczenia na kanapki do szkoły czy pracy. Są one bardzo słabo biodegradowalne, a Tobie rezygnacja z nich może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku!

III) Zrezygnuj z wody butelkowej – podobnie jak folia aluminiowa, opakowanie jest najczęściej plastikowe, co sprawia, że jest wyjątkowo źle znoszone przez środowisko. Poza tym, po co kupować wodę po kilka złotych za butelkę, skoro ten sam surowiec masz w kranie?

IV) Ładuj telefon do pełna – i nie tylko telefon! Choć nikt nie lubi korzystać ze smartfona czy pada podłączonego krótkim kablem do sieci, pełne ładowanie ma więcej sensu, niż kilka(-naście) parominutowych sesji dziennie. Bateria wytrzyma dłużej, a Ty zaoszczędzisz pieniądze i energię elektryczną.

V) Kupuj sprzęty energooszczędne – prawdopodobnie najbardziej oczywisty punkt na tej liście. Nie jest chyba tajemnicą, że sprzęty klasy A+ i wyżej zużywają zdecydowanie najmniej energii elektrycznej, a co za tym idzie, mimo często początkowo wyższej ceny, są o wiele tańsze w eksploatacji.

VI) Zamień kompa na laptopa – wiem, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale znowu – pomimo wyższej ceny, laptopy czy netbooki zużywają mniej prądu od tradycyjnych pecetów, a co za tym idzie pomagają oszczędzać elektryczność i pieniądze.

VII) Odpowiedzialnie kupuj ubrania – staraj się kupować tylko solidnie wykonane ciuchy szanowanych firm, wykonane w ekologicznych materiałów. Wytrzymają one dłużej niż zwykłe, oszczędzając pieniądze.

VIII) Zrezygnuj z płynnego mydła – jest o wiele droższe od tradycyjnego, szybciej się zużywa, a do tego po raz kolejny mamy do czynienia z plastikowym opakowaniem. Szare, ręcznie wykonane mydło – to jest to!

IX) Kupuj wielorazowe pojemniki na żywność – jednorazówki odchodzą do lamusa, i nic dziwnego. Po co je kupować, skoro można zainwestować w produkt trwalszy, ekonomiczniejszy i bardziej ekologiczny?

X) E-Booki. – choć dla wielu osób kontrowersyjne, e-booki i audiobooki są o wiele tańsze niż tradycyjne książki, a dodatkowo do ich wytwarzania nie wykorzystuje się papieru – podwójna korzyść dla Ciebie i środowiska.

XI) Korzystaj z Bibliotek – tak jak wyżej. Zaoszczędź trochę drzew korzystając z publicznych archiwów książek, zamiast wspierać nadmierną produkcję papieru. To w końcu drzewa pozwalają nam oddychać!

XII) Używaj żarówek energooszczędnych – działają one dłużej, ciągną mniej prądu i są bardziej odporne na warunki. Słowem: oszczędność dla portfela, wygoda dla domu, radość dla środowiska naturalnego.

XIII) Bądź humanitarny – Tak, chodzi tu o dobro dla zwierząt. Czy naprawdę potrzebujesz naturalnych skór czy futer? Pomyśl o ich cenie, ale przede wszystkim o tym, ile żyć kosztowało wyprodukowanie jednego futra. Czy to naprawdę było tego warte?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *