Ubezpieczenie na życie – dziwactwo czy konieczność?

Perspektywa wykupienia ubezpieczenia na życie wielu osobom wydaje się przykra. Nikt nie lubi myśleć o śmierci, a dokładnie takich przemyśleń wymaga zakup polisy na życie. Dlatego też wielu ludzi jest przekonanych o tym, że na zakup takiego ubezpieczenia decydują się przede wszystkim ludzie, którym śmierć już zajrzała w oczy, lub tacy, którzy liczą się z ryzykiem zawodowym (policjanci, żołnierze itp.). Okazuje się jednak, że według danych zakładów ubezpieczeniowych, bardzo dużą grupę osób, które zdecydowały się na jej wykupienie stanowią zwykli, szarzy Polacy – budowlańcy, nauczyciele, lekarze. Czym zatem tak naprawdę jest polisa na życie i czy opłaca się jej zamówienie?

Polisa na życie to taki rodzaj ubezpieczenia, który gwarantuje, że po śmierci ubezpieczonego jego rodzina otrzyma określoną ilość gotówki, zależną od tego przez ile lat nieboszczyk był ubezpieczony i jak wysokie składki ustaliła umowa. Środki te rodzina zmarłego może wykorzystać na wiele różnych sposobów, na przykład na pokrycie kosztów pogrzebu, czy ewentualnie na pokrycie rachunków związanych z pobytem chorego w szpitalu. Olbrzymi plus takiej polisy stanowi więc jej szybka i bezproblemowa wypłata.

Coraz więcej firm wprowadza oferty, w których pod terminem „ubezpieczenie na życie” ukrywa się w rzeczywistości dużo więcej możliwości otrzymania świadczenia. Niektóre z nich oferują w takiej polisie np. pokrycie kosztów hospitalizacji w przypadku ciężkiej i długotrwałej choroby, czy dodatkowy zastrzyk gotówki, gdy z powodu problemów zdrowotnych nie będziemy mogli zarabiać na utrzymanie rodziny. Obecnie termin „ubezpieczenie na życie” ma więc już inne znaczenie, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kto może starać się o takie ubezpieczenie? Generalnie jest to każda osoba, która wyrazi chęć zawarcia z firmą ubezpieczeniową umowy i stać ją na pokrycie składek. Największy sens ma to jednak wtedy, gdy mamy już założoną rodzinę, lub wskażemy osoby opiekujące się nami, które powinny otrzymać zapomogę po naszym zgonie.

Niestety, osoba która nie ma jeszcze na tyle ustabilizowanej sytuacji rodzinnej, by mieć kogoś, kto otrzyma świadczenie pośmiertne, raczej nie znajdzie się w gronie klientów firmy ubezpieczeniowej, i prawdopodobnie nawet nie będzie zainteresowana tego typu usługą. Również osoby zamożne raczej nie skorzystają z możliwości ubezpieczenia się na życie, gdyż będą w stanie zapewnić swoim bliskim odpowiednie zabezpieczenie finansowe samodzielnie, bez konieczności wykupowania polisy.

Najprostszym sposobem na to, aby uzyskać takie świadczenie będzie skonsultowanie się z lokalnymi przedstawicielstwami firm ubezpieczeniowych. Tam bez większych problemów dowiemy się, czy i jakiego rodzaju świadczenia są ofiarowane przez ubezpieczyciela, a także będziemy mogli dostosować wysokość składek do swoich oczekiwań i potrzeb. Jeśli nie mamy możliwości bezpośredniej wizyty w placówce firmy, dobrze jest najpierw skupić się na tych towarzystwach ubezpieczeniowych, które udzielają informacji przez internet bądź telefonicznie.

Postarajmy się teraz odpowiedzieć na zadane sobie wcześniej pytanie: czy opłaca się wykupić ubezpieczenie na życie? Owszem, ale nie jest to produkt dostępny ani potrzebny każdemu. Przed jej wykupieniem trzeba mieć bowiem ustabilizowaną sytuację życiową, dodatkowo posiadać źródło dochodów pozwalające na pokrycie składek. Osoba, która posiada wystarczające środki, by sama zadbać o swoją rodzinę również nie będzie raczej zainteresowana ofertą. Jak widać, wszystko zależy od człowieka, i jeśli planujemy zakup takiego ubezpieczenia, powinniśmy wcześniej dokładnie przemyśleć swoją sytuację życiową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *