Na co zwrócić uwagę przy wymianie walut online?

Technologia idzie naprzód praktycznie z każdym kolejnym dniem, a jej celem jest przede wszystkim ułatwienie nam życia. Wraz z rozwojem technologii informatycznych pojawiają się kolejne projekty, które jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wydawały się być w sferze science-fiction, a dziś dla wielu osób okazują się wręcz nieodłączną częścią życia. Rozwój ten dotyczy takich dziedzin życia jak komunikacja czy media społecznościowe, ale nie omija również takich branż jak bankowość czy finanse.

Wymiana walut w kantorze – niegdyś, dla wielu osób pracujących za granicą szara codzienność. O ile ktoś nie mieszkał w mieście, w którym taki kantor się znajdował, wyprawa taka automatycznie oznaczała spalone paliwo (lub pieniądze wydane na zakup biletu), nierzadko stanie w korkach i konieczność negocjowania stawki – słowem, generowała dodatkowe koszty i „wyrwanie z życia” sporej chwili czasu.

Obecnie jednak, dzięki rozwojowi technologii informatycznych i finansowych, czasy te mogą odejść w niepamięć. Już teraz istnieje bowiem całkiem sporo platform, w których możemy wymienić pieniądze z dowolnej waluty na złotówki (i na odwrót) w sposób szybszy, tańszy i o wiele prostszy, a poziom tych usług oraz liczba usługodawców będzie z pewnością zwiększać się z każdym kolejnym rokiem.

Mając do wyboru tak duże możliwości, łatwo jest jednak dokonać nieprzemyślanej decyzji, lub, mówiąc kolokwialnie, dać się nabrać. Obecnie istnieje bardzo duża liczba firm-krzaków oraz oszustów, próbujących wykorzystać tę wciąż jeszcze nową technologię do okradzenia lub wyłudzenia danych „klienta”. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby zanim zdecydujemy się wymienić pieniądze w którymkolwiek kantorze on-line, dokładnie sprawdzić jego wiarygodność, oraz przeanalizować ofertę.

Przede wszystkim, jeśli jest to nasza pierwsza „wizyta” w takim kantorze, poświęćmy chwilę czasu, by sprawdzić, czy na pewno posiada on wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i wiarygodności, w tym takie przyznawane przez niezależne instytucje (np. Rzetelna Firma) i czy da się w łatwy sposób potwierdzić ich autentyczność. Im więcej dany kantor ma takich certyfikatów, tym, oczywiście lepiej. Jeżeli jednak nie ma on ani jednego, a dodatkowe czynniki, jak np. wygląd strony sprawiają negatywne wrażenie, nie warto korzystać z jego usług, nawet jeśli (a nawet przede wszystkim) oferowane przez firmę kursy są zaskakująco korzystne dla klienta. Może to być bowiem próba kradzieży lub wyłudzenia danych.

Zanim podejmiemy decyzję o wymianie walut, postarajmy się zdobyć także jak najwięcej informacji dotyczących historii samej firmy, oraz tego, jakie instytucje finansowe ją nadzorują. Kiedy firma powstała? Kto jest jej właścicielem? Czy posiada jakiś stacjonarny punkt wymiany walut, do którego ewentualnie można się udać, by zweryfikować dane? Podobnie jak w przypadku braku certyfikatów, brak takich informacji jest bez wątpienia czymś, co powinno nas zaalarmować.

Na względzie należy mieć także czynniki czysto finansowe – który z kantorów online pobiera największą prowizję? W jakiej firmie obowiązują aktualnie najbardziej korzystne kursy wymiany dla waluty, którą jesteśmy zainteresowani? Zanim podejmiemy decyzję o sprzedaży lub kupnie waluty, warto przeprowadzić dodatkowy research, może się bowiem okazać, że firma, o której istnieniu nie mieliśmy pojęcia ma o wiele bardziej korzystną ofertę.

Kantor online to z pewnością narzędzie przyszłości – należy jednak korzystać z niego, podobnie jak i z samego internetu, ostrożnie i z rozwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *