Ile kosztuje m3 wody? Praktyczne porady naszych fachowców

Woda jest jednym z droższych mediów jakie posiadamy w swoich domach, nie powinno zdziwić, że pogłoski o tym, że ma być jeszcze droższa przyprawiają większość Polaków o zawrót głowy. Nie ma oficjalnej informacji dotyczącej wzrostu cen wody, jednak koszt za metr sześcienny w danych miastach ustalane są przez samorządy, przez co ciężko uogólnić, jak będzie dalej.

Ile kosztuje metr wody?

Tak jak już wspomnieliśmy, cena za kubik wody różni się nie tylko w poszczególnych województwach, ale i w każdym mieście. Przyjrzyjmy się oficjalnym danym, posługując się Izbą Gospodarczą Wodociągów Polskich, która zajmuje się analizowaniem cen i sprawdźmy, jak bardzo opłaty za wodę w Polsce potrafią się od siebie różnić.

Zacznijmy od województwa dolnośląskiego. Średnia cena za kubik wody i ścieków dla województwa wynosi 10,76zł. Najwyższa odnotowana cena jest w Szklarskiej Porębie-tutaj za m3 zapłacimy aż 30,05zł, czyli prawie 3 razy tyle, ile wynosi średnia. Najniższa cena dostępna jest w Oleśnicy i wynosi 8,49zł

Następnie pod lupę bierzemy ceny w województwie kujawsko-pomorskim. Tutaj przeciętna cena za m3 to 9,33zł. Najwyższa cena w tym województwie jest w Aleksandrowie Kujawskim i wynosi 13,27zł za m3, za to najniższa cena to 6,16zł która jest w Cekcynie i Kęsowie.

Dalej województwo łódzkie. Za m3 wody zapłacimy tu średnio 9,34zł. Najwyższa cena odnotowana była w Sieradzu, jest to 16,07zł, a najniższa w Pajęcznie, która wynosi 6,43zł.

Województwo lubelskie może pochwalić się średnią ceną 8,16zł za m3. Niestety mieszkańcy Zwierzyńca zapłacą nawet 11,97zł – jest to najwyższa cena. Lepiej sytuacja wygląda u mieszkańców Białej Podlaskiej i Zamościa, tutaj dostępna jest najniższa cena w kwocie 6,56zł.

Na zachodzie, przy samej granicy mamy województwo lubuskie. Średnia cena dla tego województwa to 11,14zł. Najwyższa cena jest w Lubsku – 14,52zł za m3, a najniższa w Bytomiu Odrzańskim – 4,83zł.

Legenda o smoku Wawelskim uczy, że od nadmiaru wody można pęknąć. Jak więc wygląda sytuacja w województwie małopolskim? Średnia za m3 wynosi 12,77zł. Najwyższa cena jakiej można się doszukać to 21,16zł w Makowie Podhalańskim, a najniższa w Miechowie – 6,47zł.

Województwo mazowieckie. Czy skoro w stolicy jest drogo, to z wodą będzie podobnie? Średnia wynosi tutaj 11,08zł. Najwyższa cena 21,15zł – Stare Babice, najniższa cena Przasnysz – 6,76zł. Dla porównania cena za m3 w Warszawie to 11,47zł. Jak na stolicę, to nie jest tak źle.

Dalej mamy województwo opolskie. Średnia cena za metr sześcienny wody i ścieków to 11,07zł. Najwyższa odnotowana cena jest w Głuchołazach i wynosi 15,09zł. Najniższą ceną cieszą się mieszkańcy Baborowa – 7,34zł.

Województwo podkarpackie średnią cenę ma bardzo przyzwoitą, jest to 10,03zł za m3. Gorzej jest patrząc na najwyższą cenę, którą jest 16,18zł z którą muszą mierzyć się mieszkańcy Jedlicz. W zdecydowanie lepszej sytuacji są mieszkańcy Leżajska, którzy za m3 wody zapłacą 6,78zł, najniższą dostępną w tym województwie cenę.

Województwo podlaskie – gdyby w całym województwie panowała cena, którą uznaje się za średnią, mieszkańcy nie mieliby na co narzekać, ponieważ jest to 7,18zł. W Orlikowie nie jest już tak kolorowo, bo cena za m3 wynosi tam 18,22zł – najwięcej w tym województwie. Natomiast mieszkańcy Nowogrodu powinni być zadowoleni, bo płacą tylko 6,77zł za m3, czyli najmniej.

Województwo pomorskie płaci średnio 8,17zł za m3. Najwięcej zapłacą mieszkańcy Gminy Władysławowo – 13,54zł za m3, sporo, w stosunku do mieszkańców Lęborka, którzy za m3 płacą 6,37zł, czyli najmniej.

Województwo śląskie szczyci się średnią 10,44zł. Mieszkańcy Ustronia i Cisownicy niestety nie podzielają tej radości, bo płacą aż 24,02zł za metr sześcienny wody-najwięcej w tym województwie.  Najniższa dostępna kwota odnotowana była w Bielsko-Białej i jest to 9,14zł.

Województwo świętokrzyskie oferuje średnią cenę 12,77zł. W Gminie Rytwiany za m3 zapłacimy jednak 17,85zł – najwięcej. Najmniej płacą mieszkańcy Łopuszna, 6,37zł za metr sześcienny.

Województwo warmińsko-mazurskie: średnia cena to 10,50zł. Najwyższa (i to naprawdę wysoka) jest w Gminie Miłki – 22,15zł. Najniższa jest w Działdowie – 6,63zł za kubik.

Województwo wielkopolskie średnio płaci 10,25zł. Nie w Wieleniu, tam płaci się 23,23zł za m3. Najniższa dostępna cena jest w Kole – 7,26zł.

Ostatnie w naszym rankingu jest województwo zachodniopomorskie, które oferuje średnią cenę 8,90zł za m3. Najwyższą cenę płacą mieszkańcy Sławobrza – 22,57zł, a najniższą Nowogardu – 7,18zł.

Sposoby na zaoszczędzenie wody

Chcąc zaoszczędzić zużycie wody w naszych domach należy zacząć od przeglądu hydraulicznego. Kapiący kran czy przeciekająca uszczelka są nie tylko denerwujące, ale również generują straty w postaci większego zużycia wody. Roczne zużycie wody kapiącego kranu wynosi około 10 metrów sześciennych wody, co daje rachunek około 70zł w skali roku.

Dobrym rozwiązaniem będzie też instalacja perlatorów. Perlator odpowiada za napowietrzenie strumienia wody, przez co jest on silniejszy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić , bo zużycie jest wtedy mniejsze.

Wadliwy wodomierz również może być przyczyną wysokich rachunków za wodę, dlatego trzeba go na bieżąco sprawdzać i w razie potrzeby – wymienić na nowy.

Zamiast długich kąpieli w wannie warto wybrać na prysznic. Tym sposobem można zaoszczędzić nawet 100 litrów wody przy jednym kąpaniu. Roczna oszczędność wyniesie ok. 500zł – sporo, jak na tak niewielką zmianę.

Ile razy myjąc zęby lub goląc się zostawiamy odkręcony kran? Marnujemy w ten sposób mnóstwo wody, a co za tym idzie również pieniędzy. Do wypłukania buzi z nadmiaru pasty użyjmy kubka uprzednio wypełnionego wodą. Do golenia możemy napuścić wody do zlewu i tam płukać maszynkę, nie ma potrzeby, aby strumień wody z kranu ciągle leciał.

Na myciu naczyń również można zaoszczędzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie ich w zlewie dwukomorowym. Do jednego napuszczamy ciepłej wody i w nim myjemy naczynia, do drugiego zimnej i tam je płuczemy. Będzie szybko i na pewno taniej.

Zmywając w zmywarce starajmy się wybierać oszczędne programy, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko na wodzie, ale także na prądzie. Pamiętajmy też aby nie nastawiać zmywarki, w której znajduje się tylko kilka talerzy. Taniej będzie poczekać, aż napełni się cała, będziemy jej wtedy rzadziej używać.

Nie tylko w łazience i kuchni zużywamy sporo wody. Trzecim takim miejscem jest ogród. Zbyt częste podlewanie nie służy ani roślinom, ani naszym portfelom. Aby zaoszczędzić podlewaj rośliny średnio raz na 5 dni. Pora również ma tu znaczenie. Staraj się to robić rano albo wieczorem. Środek dnia, szczególnie latem, jest bardzo upalny, przez co większość wody jaką przeznaczymy na podlanie roślin wyparuje, zamiast wchłonąć się w ziemię.

Drugim rozwiązaniem na oszczędność wody w ogrodzie będzie rezygnacja z automatycznych zraszaczy. Pobierają one sporo wody, zazwyczaj dużo więcej niż potrzebują tego rośliny i uruchamiane są automatycznie nawet kilka razy w ciągu dnia. Zdecydowanie lepsza będzie staromodna konewka.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *