Leasing konsumencki — Skoda, Toyota, Audi, Opel, Kia, VW, Hyundai i inne marki. Poznaj szczegóły

Posted by

Leasing zazwyczaj utożsamiany jest z przedsiębiorcami. Jednak obecnie ten rodzaj finansowania kierowany jest także dla odbiorców prywatnych i nosi nazwę leasingu konsumenckiego. Korzyści płynące z leasingu konsumenckiego to przede wszystkim kwestie podatkowe, jednak dla przeciętnego Kowalskiego przez długi czas był niedostępny. Obecnie dzięki zniesieniu tzw. przeszkód legislacyjnych i znacznie poszerzonej ofercie leasingowej dla klienta indywidualnego, obserwujemy wzrost zainteresowania wspomnianą formą finansowania.

Leasing konsumencki, inaczej leasing indywidualny – co to jest i na czym polega leasing samochodu?

Według prawa leasing konsumencki jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, która zawierana jest pomiędzy dwiema stronami, czyli leasingodawcą (strona finansująca), a leasingobiorcą (strona korzystająca, klient). Każda ze stron zobowiązana jest do określonych umową obowiązków oraz praw.

W przypadku leasingodawcy jest to zobowiązanie do udostępnienia klientowi wskazanego w umowie samochodu, natomiast ze strony klienta, zobowiązanie dotyczy comiesięcznego, terminowego uiszczania raty leasingowej – w wysokości zawartej w szczegółach umowy.

Na czym polega leasing auta? Leasing konsumencki kalkulator

Leasing ogólnie ujmując łączy w sobie elementy kredytu w postaci miesięcznej spłaty, jak również wynajmu, ponieważ to leasingodawca jest właścicielem pojazdu, pomimo tego, że leasingobiorca może swobodnie korzystać z udostępnionego auta. W umowie leasingowej zazwyczaj zawierany jest punkt mówiący o możliwym wykupie pojazdu przez leasingobiorcę, jednak ostateczna decyzja leży po jego stronie – pod koniec trwania umowy ma on prawo do rezygnacji z wykupu samochodu i może zadecydować o jego wymianie. Oznacza to wymianę starego egzemplarza na nowy.

Na terytorium RP leasing indywidualny możliwy stał się w roku 2011, kiedy to wprowadzono ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych.

Na ten moment klient indywidualny, który zainteresowany jest formą leasingu ma do wyboru dwa sposoby:

– leasing fabryczny, który stanowi ofertę bezpośrednio u producenta samochodu;

– leasing proponowany przez banki oraz inne instytucje leasingowe, dzięki którym możliwe jest także finansowanie samochodów używanych.

Zalety i wady leasingu konsumenckiego.

Nierzadko leasingowa forma finansowania porównywalna jest z kredytem, ponieważ zarówno w pierwszy, jak i drugim przypadku klient ostatecznie może stać się właścicielem samochodu, spłacając jego wartość w sposób ratalny. Jednak należy mieć na uwadze, że obie formy nie stanowią równowartości i należy pamiętać o różnicach pomiędzy nimi.

Do najważniejszych zalet cenionych przez klientów można zaliczyć:

Znacznie uproszczone formalności, ponieważ decydując się na tę możliwość, stosowany jest uproszczony proces sprawdzania wiarygodności klienta. Ocena ryzyka szacowana jest wyłącznie na podstawie dostarczonych przez klienta informacji o dochodzie.

Elastyczność decyzji w wyborze leasingowanego przedmiotu. Jeśli chodzi o leasing fabryczny znaczna większość firm dla uatrakcyjnienia oferty, proponuje potencjalnemu klientowi kilka różnych modeli samochodu, spośród których można wybrać najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb.

Możliwość finansowania różnorodnych usług w ramach raty. Decydując się na umowę leasingową, najczęściej klientowi proponuje się pełne ubezpieczenie samochodu (oraz dodatkowo Assistance), pełna obsługa serwisowa (łącznie z obsługą oponiarską) oraz w razie konieczności samochód zastępczy.

Korzyści płynące z leasingu:

– wkład własny od 0% do 40%,

– atrakcyjna umowa leasingowa 24-48 miesięcy,

– różne opcje zakończenia umowy leasingowej: wymiana na nowy model, zwrot lub wykupienie samochodu,

– przystępne comiesięczne raty,

– kompleksowy serwis,

– całodobowa opieka nad pojazdem.

Pomimo szeregu niewątpliwych zalet, należy pamiętać jednak, że nic nie jest bez wad. Leasing konsumencki, jak każda inna forma finansowania nie jest wolna od faktów, które dla niektórych osób mogą być trudne do zaakceptowania.

Auto po podpisaniu umowy leasingowej nie staje się własnością konsumenta. Przez cały okres trwania umowy konsument jest wyłącznie użytkownikiem danego pojazdu, natomiast pełnoprawnym właścicielem wciąż jest leasingodawca. Będąc użytkownikiem, czyli leasingobiorcą masz dodatkowe koszty związane pakietem dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. I chyba największą wadą jest brak korzyści podatkowych dla konsumenta. Klient indywidualny nie ma takich samych opcji, jak klient będący przedsiębiorcą, czyli nie może odliczyć podatku VAT, natomiast miesięczna rata nie zwiększy, a więc nie ma wpływu na koszty uzyskania przychodu.

Warto również zaznaczyć, że w przypadku, gdy użytkownik spowoduje uszczerbek w postaci szkody całkowitej lub dojdzie do kradzieży samochodu, umowa leasingowa ulega automatycznemu wygaszeniu. Użytkownik nie ma samochodu, a w dodatku nie może liczyć na odszkodowanie, ponieważ cała kwota trafi do leasingodawcy.

Oferty leasingu konsumenckiego. Leasing konsumencki Audi i inne

Z leasingowej formy finansowania auta, osoby niebędące przedsiębiorcami mogą skorzystać, decydując się na konkretną usługę bezpośrednio u producenta. Jakie warunki leasingu proponują poszczególni producenci? Pamiętaj także, że umowa nie obejmująca wykupu auta jest zawsze tańszą opcją, ponieważ miesięczne raty pomniejszone są o spłatę wartości wybranego pojazdu.

Leasing konsumencki Skoda.

Skoda udostępniła swoim klientom ofertę „Leasing niskich rat dla klientów indywidualnych”. Opcja o tyle ciekawa, ponieważ zakłada, że klient realnie spłaca wyłącznie utratę wartości samochodu.

  • początkowa wpłata maksymalnie 35% wartości samochodu, jednak nie jest ona obowiązkowa
  • korzystna umowa na 24, 36 lub maksymalnie 48 miesięcy,
  • umowa leasingowa zakończona zwrotem pojazdu.

Leasing konsumencki Audi

Audi proponuje z kolei „Audi Perfect Lease”.

  • opłata wstępna wynosi 0% – 30% (klient nie musi decydować się na tę opcję),
  • okres umowy leasingowej obejmuje od dwóch do czterech lat, natomiast wartość rocznego przebiegu pomiędzy 10 – 50 tysięcy km,
  •  po zakończeniu umowy możliwość wykupu samochodu lub jego zwrot.

Dodatkowo użytkownik otrzymuje pakiet pogwarancyjny Audi Extensive, przez co nie będzie zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z naprawą.

Leasing konsumencki BWB

  • okres umowy leasingowej obejmuje od 24 do maksymalnie 60 miesięcy,
  • możliwość wykupu samochodu, po upływie umowy leasingowej – producent określił minimalną wartość wykupu na 0,1% wartości pojazdu,
  • możliwe jest wcześniejsze wygaszenie umowy leasingowej.

Jedynym minusem oferty jest brak kalkulatora leasingu, pozwalającego na szybkie poznanie warunków i przewidywania wartości kolejnych rat.

Leasing konsumencki Toyota

W celu poznania oferty leasingowej dla klienta indywidualnego w przypadku Toyoty, osoby zainteresowane proszone są o kontakt bezpośrednio z przedstawicielem firmy. Można go dokonać za pomocą oficjalnej strony internetowej. Toyota swoją ostateczną ofertę warunkuje różnorodnymi parametrami oraz informacjami dostarczonymi przez potencjalnego klienta. Informacje dotyczą między innymi: rocznego przebiegu, czasu użytkowania, opcji dodatkowych, jak i wysokości opłaty początkowej.

Czy ostatecznie leasing konsumencki jest korzystny?

Chociaż pytanie jest niezwykle nurtujące i potrafi niejednej osobie spędzić sen z powiek, nie ma najmniejszych szans na jednoznaczną i zgodną odpowiedź. Podobnie jak kredyt, leasing konsumencki jest zobowiązaniem finansowym, które jesteś zobowiązany regulować każdego miesiąca, jednak są to dwa odmienne zobowiązania, niezwykle trudne do porównania. Ostateczny wybór sposobu finansowania to subiektywna decyzja i należy tylko do klienta.

Warto jednak mieć gdzieś z tyłu głowy, że najczęściej raty umowy leasingowej są nieco niższe, ponieważ nie uwzględniają całej wartości samochodu, a użytkownik spłaca jedynie wartość jego użytkowania.

Różnic pomiędzy kredytem a umową leasingową jest całkiem sporo, ale to klient musi odpowiedzieć sobie na pytanie o potrzeby i możliwości finansowe.

Leasing konsumencki vs. kredyt na kupno samochodu – porównanie

 Leasing konsumenckiKredyt na zakup samochodu
Prawo własności pojazduPomimo użytkowania pojazdu przez klienta, wciąż należy on do leasingodawcyUżytkownik zostaje właścicielem samochodu w momencie złożenia podpisu na umowie.
Sprawdzanie zdolności kredytowej i BIKUproszczony proces weryfikacyjny – wystarczy ważny dokument potwierdzający tożsamośćDokładna procedura weryfikacyjna, uwarunkowana Prawem Bankowym.
Koszty związane z finansowaniemWkład własny i opcjonalny wykup, comiesięczna rataProwizja i opłaty dodatkowe w momencie uruchomienia kredytu, miesięczne raty.
Koniec trwania umowyDwie opcje – klient oddaje leasingowany samochód albo go wykupuje.Użytkownik jest właścicielem samochodu, będącego przedmiotem umowy
Wpis do BIKZależny od zapisów pomiędzy stronami umowy leasingowej.Banki muszą systematycznie przekazywać informacje do BIK na temat ewentualnych opóźnień w spłacie zobowiązania

W ostatnich latach możemy zaobserwować stale rosnącą popularność leasingu konsumenckiego, co powoduje, że wiele instytucji leasingowych posiada korzystne i ciekawe oferty. Choć wciąż nie jest tak popularny, jak tradycyjny kredyt w banku, to dobrze jest rozpowszechniać tę możliwość, by dotarła do jak najszerszego grona osób potencjalnie zainteresowanych nabyciem nowego samochodu. Leasing indywidualny stał się dobrą alternatywą dla kredytu udzielanego przez banki, oferując znacznie korzystniejsze warunki finansowania oraz dodatkowe bonusy i ułatwienia, dotyczące chociażby dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych i kompleksowej całodobowej opieki.

Jeśli jesteś na etapie researchu i szukasz najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla siebie, leasing konsumencki może stanowić odpowiedź na Twoje poszukiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *