BLIK — co to jest? Płatność BLIKiem w mBank, Ing Bank, PKO BP, Santander, Pekao i Nest Bank

Posted by

Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań ostatni lat, w dodatku jest to polski system płatności, który zamieszkał w naszych smartfonach od 2015 roku. Obsługiwany tylko w naszym kraju. Trzeba tutaj przyznać, że polska infrastruktura bankowa jest bardzo rozwinięta. W żadnym innym kraju nie możemy płacić za pośrednictwem BLIK. Korzysta z niego wiele naszych banków i obsługuje ponad 3 milionów użytkowników. Co sprawia, że jest taki wyjątkowy? Oprócz tego, że jest naszym polskim nowatorskim rozwiązaniem, jest również bardzo wygodny. Jego innowacyjność opiera się na tym, że możesz wykonywać płatności bez użycia karty. Przelewy trwają dosłownie chwile. Myślisz, że potrzeba mieć do tego systemu specjalne programy i dodatkowy dostęp, o który musisz się pofatygować do banku? Nic bardziej mylnego. Wystarczy aplikacja bankowa na smartfonie i dostęp do internetu. Sprawdź, co to jest BLIK? Jak korzystać z BLIKA? I jak działają płatności BLIK?

Co to jest BLIK?

Bankowość cały czas prężnie się rozwija. Codziennie stykamy się z nowymi technologiami, które ułatwiają nasze życie i przyśpieszają transakcje bankowe. BLIK jest właśnie taką nowoczesną metodą polegającą na wykonywaniu płaceniu w sklepach zarówno tych internetowych np. Allegro, jak i stacjonarnych np. Biedronka. Oprócz tego możemy korzystać z wpłatomatów i bankomatów. Daje również możliwość wykonywanie natychmiastowych przelewów na numer telefonu oraz wystawianie czeków, a to tylko za pośrednictwem Twojego smartfonu, bez potrzeby wchodzenia na konto bankowe online i bez użycia karty kredytowej. Brzmi ciekawie? Chcesz dowiedzieć się czegoś na ten temat? Nie wiesz, czy Twój bank obsługuje system BLIK? Już rozwiewamy Twoje wątpliwości. Z BLIKA skorzystamy m.in. w Alior Bank, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, oraz dodatkowo T-mobile Usługi Bankowe. Pełna lista banków jest dostępna na stronie BLIK. Jak widzimy, w większości sytuacji możemy płacić w ten sposób. Mimo tego, że funkcja ta jest stosunkowo młoda i towarzyszy nam dopiero od 6 lat to ponad 4 tysiące jednostek Poczty Polskiej i wiele urzędów wprowadziło tę funkcję.

Jak działa BLIK?

Płacić możemy na wiele sposobów. System ten jest bardzo prosty w obsłudze i przypadnie do gustu chyba każdemu. Zastanawiasz się, dlaczego ta metoda jest taka fenomenalna i ma już ponad 3 miliony użytkowników? Chociażby dlatego, że do wykonywania przelewów za np. zakupy w sklepie internetowym nie podajesz długiego numeru rachunku swojego konta bankowego. To jeszcze Cię nie przekonuje? To niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy się nie zapomniał portfela lub karty bankomatowej z domu, lub chociażby z samochodu. Teraz to nie problem, wystarczy mieć aplikację bankową i dostęp do świata online. Zachęciło Cię to do skorzystania z systemu? Sprawdźmy, jak się z niego korzysta. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu zachęcimy Cię do wypróbowania płatności BLIK, a brakuje Ci gotówki na koncie, zapoznaj się z ofertą Ekassa.

Przelewy BLIK- jak zrobić?

Jeżeli chcesz wykonać przelew, za pośrednictwem aplikacji wystarczy, że podczas finalizacji zakupów, wybierzesz przelew BLIK. Czasami, może wystąpić sytuacja, że na stronie nie będzie widoczna bezpośrednio taka możliwość przelewu, wtedy należy wybrać dotpay, Cashbill, Przelewy24, tpay, ecard, blue media, PayU, First Data Polcard. W witrynie internetowej musisz wpisać kod z aplikacji bankowej, ostatnim krokiem jest potwierdzenie przelewu, poprzez wpisanie kodu PIN w aplikacji. Nie dość, że korzystanie z BLIKu jest szybkie i przyjemne, możemy je jeszcze unowocześnić poprzez zapisanie przeglądarki w systemie przy wykonywaniu przelewów. Co nam to zmieni? Przy robieniu zakupów, nie będziesz musiał/a wpisywać kodu na stronie, dzięki temu przelew będzie trwał dosłownie 3 sekundy.

Jak płacić BLIKIEM w sklepie?

Oprócz wykonywania przelewów, możemy również płacić BLIKIEM zamiast kartą. Te dwie metody są do siebie bardzo podobne. Wystarczy, że powiesz o tym pod koniec zakupów, następnie wpiszesz kod BLIK na terminalu. Ostatnim krokiem, jest potwierdzenie zakupów w aplikacji na smartfonie. Optymistyczne jest to, że większość sklepów umożliwia płacenie tym systemem. Martwisz się, że będziesz płacić z tego powodu dłużej? Spróbuj, a przekonasz się, że nic z tych rzeczy.

Bankomat, a blik? Jak korzystać?

Za pośrednictwem tego systemu możesz również wypłacać i wpłacać gotówkę. Musisz tylko wybrać opcję wypłata/wpłata BLIK, wpisać kod z aplikacji bankowej i tak samo, jak przy wyżej wymienionych sposobach, musimy potwierdzić wypłatę na smartfonie, przy wpłacaniu gotówki ostatni krokiem, jest włożenie pieniędzy do maszyny. Od teraz nie musisz mieć ze sobą karty do bankomatu, bez niej też wypłacisz pieniądze.

Przelew BLIK na telefon

Aby wykonać taki przelew musisz użyć do tego aplikacji bankowej. Musisz wybrać zakładkę przelewy i wybrać opcję „przelew na telefon BLIK”. Następnie przejdziesz do kontaktów zapisanych na swoim telefonie. Wtedy należy wybrać odpowiedni numer, na który chcesz przelać pieniądze i wpisać konkretną kwotę. Ostatnim krokiem jak zawsze, jest potwierdzenie płatności kodem PIN. Odbiorca dostanie SMS-a z linkiem do strony, przez którą odbierze przelew i przekieruje na swój numer konta bankowego. Przelewy te są wykonywane za pomocą systemu ELIXIR. Nie musisz się martwić, że ktoś nie zdąży odebrać przelewu, w takiej sytuacji Twoje pieniądze nie przepadną i wrócą na Twoje konto.

Czek BLIK- Jak skorzystać?

Przy czekach, sprawa wygląda następująco. Tak jak w pozostałych funkcjach wszystko robimy przez aplikację. Wybieramy opcje „czeki BLIK”. Jeżeli będziesz robić to pierwszy raz, będziesz musiał/a nadać hasło. Następnym krokiem jest podanie wysokości czeku i daty jego ważności. Czek, który utworzyłeś/aś może zostać użyty do wypłaty w bankomatach i płatnościach w sklepach oraz będziesz mógł/a go przekazać wybranej przez siebie osobie wraz z hasłem.

Jakie są plusy korzystania z BLIK?

Korzystanie z BLIKu ma bardzo dużo plusów. Jak już raz się przełamiesz i pierwszy raz zapłacisz w ten sposób, prawdopodobnie standardowe metody będą Cię drażnić. Ciężko jest nawet znaleźć powód, dlaczego mielibyśmy nie korzystać z BLIKu. Dlatego tym razem nie będziemy na siłę wymyślać wad i przedstawimy tylko zalety, które towarzyszą nam przy takich płatnościach:

  • możemy wykonywać płatności bezgotówkowe i bez kartowe. Czy świat nie staje się piękniejszy, gdy nie musimy mieć przy sobie dodatkowych dokumentów? Wyjście z domu bez portfela to już nie problem wystarczy tylko telefon. Jest to atrakcyjne zwłaszcza teraz, w czasie obecnej sytuacji pandemicznej.
  • Wygodne wykonywanie płatności- system pozwala na szybkie robienie przelewów z Twojego smartfonu.
  • System jest wyjątkowo dobrze zabezpieczony. Podczas opłacania, generujemy kod, który jest ważny tylko przez 2 minuty, a po tym czasie znika. Przy następnym użyciu pojawia się inny. Według ekspertów BLIK jest lepiej zabezpieczony niż standardowe karty płatnicze, ponieważ na kartach mamy podane swoje dane.
  • Możliwość płacenia przez telefon,
  • Jest darmowy, posługiwanie się systemem BLIK nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych opłat. Jednak może mieć miejsce sytuacja taka, że przy wypłacie z bankomatu zostanie pobrana prowizja ok. 3 zł, nie jest to na szczęście często, informacje na ten temat należy to sprawdzić na stronie banku.

Jak widzisz, ciężko jest znaleźć minusy tego sposobu. Nie dość, że jest szybszy i bezpieczniejszy od tradycyjnych form płatności, to jest jeszcze łatwy w użyciu. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś/aś koniecznie spróbuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *