Największe banki w Polsce w 2018 roku według wartości aktywów

W Polsce funkcjonuje ponad 20 banków. Na przestrzeni ostatnich lat wykrystalizowała się jednak czołówka, która opanowała większą część rynku. Dodatkowo w 2018 roku w sektorze bankowym dojdzie do różnych fuzji i przejęć, które tylko umocnią pozycje liderów. Od lat zaliczają się do nich m.in. PKO BP, Bank Pekao czy BZ WBK. Klienci wybierają te banki głównie ze względu na tanie kredyty i renomę. Jak zatem w tym roku kształtuje się lista największych banków w Polsce?

PKO BP przewodzi stawce

PKO Bank Polski jest od lat największym bankiem w Polsce. Jego aktywa, według danych z 2017 roku, sięgają 290 miliardów złotych. Jest to również najstarszy polski bank, który powstał już w 1919 r., zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez Polski niepodległości. Ta instytucja finansowa posiada ponad 1200 oddziałów, czym również dystansuje konkurencję. Najważniejszym inwestorem jest tutaj Skarb Państwa, który posiada niemal 30% udziałów. Z usług PKO BP korzysta ponad 9 milionów klientów, co również jest najlepszym wynikiem w kraju. Przyciągają ich tu przede wszystkim stabilność oraz atrakcyjne warunki kredytowe. Szczególną popularnością cieszy się Mini Ratka, czyli pożyczka gotówkowa z niskim oprocentowaniem. Warto również zaznaczyć, że jest to jeden z zaledwie czterech banków, w których można uzyskać kredyt studencki.

Bank Pekao ponownie polski

Drugą pozycję w 2017 roku utrzymał Bank Pekao, którego aktywa są aż o ponad 100 mld zł mniejsze od liderującego PKO BP. Pakiet większościowy tego jednego z najstarszych banków w kraju nad Wisłą od 1999 r. posiadał włoski Unicredit. W zeszłym roku Bank Pekao znalazł się jednak ponownie w polskich rękach, a największe udziały – 20% – posiada w nim PZU S.A. Pekao może poszczycić się jednym z najwyższych współczynników wypłacalności w kraju. Klienci tego banku mogli dzięki aplikacji PeoPay jako pierwsi w Polsce korzystać z płatności mobilnych. Studenci, podobnie jak w PKO BP, mogą się tu starać o kredyt studencki.

Bank Zachodni WBK nadal trzeci

Aktywa popularnego BZ WBK wynoszą obecnie ok. 153 miliardy złotych. Od kilku lat należy on do Banco Santander – jednego z największych banków na świecie. Bank Zachodni WBK posiada w Polsce 590 placówek stacjonarnych, a z jego usług korzysta ok. 4,5 miliona osób. W 2018 roku bank ten przejmie część polskiego oddziału Deutsche Banku, co najprawdopodobniej przyczyni się do jego awansu na 2. miejsce w tym zestawieniu. Warto dodać, że w 2013 roku doszło do połączenia BZ WBK z Kredyt Bankiem, co pozwoliło temu pierwszemu dostać się do czołówki rankingu. Co ciekawe, w Polsce działa również Santander Consumer Bank, który ma tych samych właścicieli co Bank Zachodni WBK, ale jego oferta skierowana jest wyłącznie do klientów biznesowych.

mBank wciąż w czołówce

mBank jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się banków w naszym kraju. Obecnie jego łączne aktywa przekroczyły 134 miliardy złotych, co daje mu czwarte miejsce w zestawieniu. Aż 70% jego akcji należy do Commerzbanku – drugiego największego banku w Niemczech. Swój rozwój mBank zawdzięcza skupieniu się na bankowości elektronicznej i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. Co ciekawe, sieć oddziałów tego banku jest bardzo mała. W Polsce znajduje się zaledwie nieco ponad 80 należących do niego placówek. Model biznesowy mBanku przez wiele lat wyraźnie się sprawdzał, co najlepiej obrazowała stale rosnąca liczba osób prowadzących tu swe rachunki. W 2017 roku zanotowano spadek, który spowodowało usunięcie nieaktywnych kont. Klientów przyciągają przede wszystkim tanie kredyty o niskim oprocentowaniu.

Przetasowania na dalszych pozycjach

Obecnie 5. miejsce zajmuje należący do holenderskiej spółki ING Bank Śląski, którego aktywa wynoszą 120 miliardów złotych. Na kolejnych pozycjach od wielu miesięcy dochodzi do przetasowań między BGŻ BNP Paribas, Millennium, Getin Noble oraz Alior Bankiem, których wartość aktywów waha się między 60 a 70 mld zł. Warto zainteresować się szczególnie tym ostatnim, który notuje przyrost rok do roku na poziomie 40%. Ta passa powinna pozwolić mu lada moment wskoczyć na szóstą pozycję. Na uwagę zasługuje m.in. kantor walutowy Alior Banku z korzystnym kursem wymiany walut. Coraz głośniej mówi się również o połączeniu tego banku z PKO BP, co doprowadziłoby do stworzenia ogromnego potentata na polskim rynku. 10. pozycję nadal okupuje Citi Handlowy. Na dobrej drodze znajduje się Idea Bank, który dzięki kilkunastoprocentowemu wzrostowi wartości aktywów w 2017 roku wskoczył na 11. pozycję w rankingu i w przyszłości może wskoczyć do pierwszej dziesiątki.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *