Jak zapłacić mandat przez internet?

Wprowadzenie zmian w sposobie realizacji płatności z tytułu wystawionych mandatów karnych, które weszło w życie 1 stycznia 2016 roku, zmieniło nieco zasady bezgotówkowej spłaty nałożonej grzywny, dokonywanej za pośrednictwem przelewu internetowego. Co się zmieniło i jak się w tych zmianach odnaleźć?

Nowe zasady opłacania mandatów kredytowych i zaocznych zobowiązują ukarane osoby do uiszczenia naliczonej grzywny na ściśle określony rachunek bankowy, którym jest obecnie konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Wcześniej tego typu wpłaty były realizowane na konta urzędów wojewódzkich. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów wyznaczyło jednak tylko jeden Urząd Skarbowy, do którego mają wpływać spłaty mandatów z terenu całego kraju.

Pamiętać należy koniecznie o tym, że zmiany te nie obejmują mandatów wystawionych przez Straże Miejskie i Straże Gminne oraz Urzędy Skarbowe. Dotyczą one tylko i wyłącznie mandatów karnych nałożonych przez funkcjonariuszy Policji.

Wraz ze zmianami, jakie wniosło rozporządzenie, na wszystkich bloczkach mandatowych wprowadzony został numer konta Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Znajduje się on na odcinkach A i B, które są przekazywane ukaranemu. Jeśli jednak chcemy zapłacić mandat przez internet, nie możemy tego zrobić w tradycyjny sposób, czyli zwykłym przelewem bankowym, ponieważ taki przelew nie zostanie zrealizowany. W tym celu musimy skorzystać z przelewów dedykowanych dla Urzędów Skarbowych.

Spłata mandatu karnego poprzez przelew podatkowy

We wszystkich systemach bankowych grzywna z mandatu karnego zakwalifikowana została jako przelew podatkowy, co może być dla wielu osób nieco mylące. Wynika to z tego, że w trakcie realizacji płatności za mandat karny z naszego osobistego konta bankowego, w zależności od banku, musimy wybrać zakładkę o nazwie: Przelew podatkowy lub Przelew US albo Przelew do Urzędu Skarbowego.

Następnie należy określić symbol formularza do US, który w tym przypadku opatrzony został nazwą – MANDATY oraz znaleźć na rozsuwanej liście z adresami urzędów skarbowych adres I Urzędu Skarbowego w Opolu.

Oprócz tego będziemy musieli również podać swój identyfikator, którym jest numer PESEL oraz wpisać w miejscu przeznaczonym na kwotę do zapłaty sumę wyznaczonej grzywny. W polu identyfikacji zobowiązania podajemy natomiast numer i serię mandatu, które znajdują się na druku mandatowym, jaki otrzymaliśmy od Policji. W ten oto może nieco skomplikowany, ale prawidłowy sposób, zapłacimy mandat.

Poniżej podajemy dokładny adres Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wraz z jego rachunkiem bankowym:

Adres:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

ul. Rejtana 3b

45-331 Opole

Numer konta:

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *