W jakim banku komornik nie zajmie konta ?

Jednym z największych problemów egzekucji komorniczej z konta dłużnika jest całkowite zablokowanie rachunku bankowego. Teoretycznie komornik w świetle prawa może zająć tylko część wynagrodzenia, jednak w praktyce może to wyglądać inaczej.

Niestety zdarza się, że komornicy potrafią zająć całe wynagrodzenie dłużnika, nie pozostawiając ustanowionej prawnie wolnej od zajęcia kwoty, wynoszącej obecnie 75 procent minimalnego wynagrodzenia krajowego. W takim przypadku dłużnik ma oczywiście prawo złożyć do Sądu Rejonowego skargę na czynności komornika i odzyskać niezbędne do egzystencji pieniądze, jednak cały proces jest długotrwały, a żyć za coś trzeba. Czy istnieją zatem rachunki bankowe będące poza zasięgiem komornika?

Jak komornik szuka kont bankowych dłużnika?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób komornicy szukają kont dłużników. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest informacyjny system bankowy Ognivo. Służy on do błyskawicznej wymiany informacji objętych tajemnicą bankową pomiędzy bankami oraz innymi upoważnionymi do tego instytucjami – w tym komornikami, a także służbami celnymi, Pocztą Polską czy ZUS-em. Należą do niego praktycznie wszystkie duże banki oraz wiele mniejszych. Co jednak istotne dla dłużników, do systemu Ognivo nie należą spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, czyli tzw. SKOK-i.

Rzecz jasna nie znaczy to, że komornik nie może zająć konta, które jest w SKOK-u. Może to zrobić! Jednak do znalezienia takiego rachunku nie można wykorzystać systemu Ognivo. Komornik musi sprawdzić wszystko bezpośrednio u źródła, zwracając się do konkretnych SKOK-ów z zapytaniem, czy dłużnik posiada w danym oddziale rachunek osobisty.

Czy są banki, gdzie komornik nie sięga?

Według prawa komornik może zająć każdy rachunek osobisty, bez znaczenia czy jest to konto w banku spółdzielczym, komercyjnym czy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Musi tylko go znaleźć. W przypadku SKOK-ów jest to trudniejsze, chociaż z logicznego punktu widzenia, komornicy zawsze sprawdzają wszystkie oddziały tych instytucji, które znajdują się w regionie zamieszkanym przez dłużnika. Także nie jest to wcale trudne, jedynie bardziej czasochłonne.

Poza tym bardzo często komornicy zwracają się o udzielenie informacji na temat rachunku bankowego do pracodawcy, jeśli tylko ustalą miejsce zatrudnienia dłużnika. Co istotne w sytuacji, kiedy jednak konto zostaje już zajęte, istnieje jeszcze możliwość porozumienia się z pracodawcą w kwestii otrzymywania wynagrodzenia lub jego części na rękę.

Innym rozwiązaniem jest również ciesząca się coraz większą popularnością anonimowa karta płatnicza, która jest wolna od zajęcia komorniczego. Karta i przypisany do niej rachunek bankowy umożliwia zarządzanie swoimi finansami, w identyczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku normalnego rachunku bankowego. Obecnie jest to praktycznie jedyna skuteczna możliwość uniknięcia zajęcia naszych środków przez komornika sądowego.

21 komentarzy

  1. Jesli komornik zaja ci konto i zabiera z twojego wynagrodzenia 50% lub calosc to napisz do mnie.Wiem gdzie zalozyc konto bez systemu ognivo.Otwarcie rachunku jest darmowe.Otrzymujemy rowniez karte platnicza visa,ktora kosztuje 20zl za wyrobienie.Potrzebny tylko jest komputer i smartfon aby szybko zalozyc i aktywowac konto
    kontobezkomornika@gmail.com

  2. Proszę o inf o monik zajął mi 50 % wynagrodzenia i konto pomimo że na nie 2 pływa jedynie pozostała pensja po odtraceniach

  3. Proszę o informację mam zajęcie komornicze od 2 miesięcy nie mam środków na życie zabiera mi wszystko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *