Ogrzewanie gazowe – szczegółowy poradnik dla zainteresowanych

Co to jest ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie tego ma nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Jedni uważają, że jest to świetny sposób na ogrzanie domu czy mieszkania, inni zaś że ogrzewanie gazowe jest drogie i nieopłacalne. Jak jest naprawdę, czy ogrzewanie gazowe się opłaca oraz jak z niego rozsądnie korzystać omówimy sobie szczegółowo poniżej.

Na czym polega ogrzewanie gazowe?

Głównym czynnikiem wpływającym na to, że ogrzewanie gazowe cieszy się ostatnio taką popularnością jest to, że jest niezwykle wygodne. Jak wygląda cały przebieg instalacji gazowej, jak z niej korzystać i co z konserwacją? Praca kotła sterowana jest za pomocą specjalnego panelu. To dzięki niemu możemy kontrolować temperaturę, jaka panuje w mieszkaniu oraz godzinami pracy pieca. Co do konserwacji kotła – odbywa się ono raz do roku poprzez dokładne sprawdzenie szczelności przez specjalistę. Chcąc zainstalować ogrzewanie gazowe w swoim domu mamy do wyboru dwie możliwości: podłączyć się do zewnętrznej sieci gazowej lub po prostu ­korzystać z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku umiejscowionym na terenie działki. W obu przypadkach niezbędne będzie doprowadzenie do domu przyłącza oraz instalacji wewnętrznej.

Gaz ziemny dostarczany jest do użytkowników rurociągami. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania trzeba najpierw upewnić się, czy w okolicy poprowadzona jest sieć gazowa. Kolejnym etapem jest zawarcie umowy ze spółką zajmującą się dostawami gazu. System grzewczy aby działał bez zarzutów musi zostać podłączony do instalacji, która łączy budynek z gazociągiem i rozprowadza paliwo do kotła w domu. Jeśli chodzi o koszta takiej instalacji, jest opłatą którą należy uiścić za podłączenie do sieci (jest ona jednorazowa), oraz rachunki, które płacimy za jego zużycie. Stopień zużycia odczytywany jest z licznika zamontowanego w naszym przybytku.

Gaz płynny, jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, trzymany jest w zbiornikach, które umieszczane są w pobliżu domu. Dostarczany jest tam przez dystrybutorów. Kotły zasilane gazem płynnym nie różnią się za bardzo od tych na gaz ziemny. Aby taki kocioł działał prawidłowo niezbędny jest specjalny palnik. Zbiornik na gaz zazwyczaj wbudowuje się pod ziemią i napełnia średnio dwa razy do roku. Rachunki zależne są od typu umowy, jaki podpiszemy z dystrybutorem. Można płacić z góry za całą ilość gazu jaka dostarczona zostaje do zbiornika lub co miesiąc. Druga opcja wymaga zainstalowania specjalnego licznika. Gaz płynny jest dobrym rozwiązaniem, gdy w okolicy nie ma poprowadzonej sieci gazowej.

Koszta ogrzewania gazowego

Tego typu opłaty mogą pochłonąć aż 80% kosztów eksploatacji budynku, stąd każdy poszukuje rozwiązań dla tej sytuacji, które pozwolą mu zaoszczędzić. Ogrzewanie gazowe cieszy się w tym temacie dużą popularnością i uważane jest za dobry wybór jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Zobaczmy, co ma największe znaczenie przy instalacji ogrzewania gazowego i na co warto zwracać uwagę.

Koszty ogrzewania skupiają się na trzech parametrach: wielkości budynku, specyfiki kotła grzewczego oraz stopnia izolacji termicznej budynku. Łatwo się domyślić, że stary, nieocieplony dom pochłonie dużo więcej energii cieplnej niż nowoczesny, dobrze zakonserwowany budynek. Warto przed zdecydowaniem się na tego typu rozwiązanie sprawdzić szczelność elewacji oraz okien, inaczej może okazać się, że za gaz zapłacimy jeszcze więcej, niż płacilibyśmy wybierając jakieś inne źródło ogrzewania. Średnie roczne wymagania budynku dotyczące energii cieplnej wynosi 110kWh/m2. Obecnie bardzo popularne są budynki energooszczędne, ich zapotrzebowanie to jedynie 50kWh/m2 rocznie. Są również budynki pasywne, których zapotrzebowania spada do 15kWh/m2 rocznie. Duża różnica, prawda?

Poza dociepleniem budynku powinniśmy również zwrócić uwagę na typ kotła grzewczego. Odpowiada on za wydajność spalania gazu. Nowoczesne kotły pozwalają na odzyskiwanie ciepła, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania. Oczywiście tego typu kotły są dużo droższe od tych standardowych, jednak jest to inwestycja na lata, a różnica w cenie zwróci się niższymi rachunkami za gaz. Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje kotłów:

Kocioł tradycyjny jest najpopularniejszy i zarazem najtańszy. Posiada on otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Te pierwsze wymagają większej przestrzeni, nie wypływa to jednak na zwiększenie kosztów ogrzewania. Średnia cena za wytworzenie 1kWh w takim kotle wynosi ok. 0,45zł.

Kocioł pulsacyjny jest rozwiązaniem najbardziej zaawansowanym technologicznie. Spalanie w takim kotle odbywa się poprzez kondensację z systemami pulsacyjnymi. Kocioł pulsacyjny nie posiada palników, a pulsacja przekłada się na dużo niższe koszta spalania. Koszt wytworzenia 1kWh w takim kotle wynosi 0,25zł. Należy jednak uwzględnić jego cenę. Najtańsze tego typu instalacje kosztują ok. 15000zł.

Kocioł kondensacyjny pozwala na odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych. Uznaje się go za najbardziej dogodne rozwiązanie w stosunku jakości do ceny. Odzyskiwanie ciepła ze spalin będzie miało wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania. Koszt wyprodukowania 1kWh w takim kotle to ok. 0,23zł. Komory spalania w tych kotłach są zamknięte, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w kotłowni.

Dla porównania tych trzech metod prześledźmy, na jaki roczny koszt narażone są osoby korzystające z ogrzewania gazowego poszczególnymi kotłami. Przyjmijmy, że do ogrzania mamy standardowy dom jednorodzinny o powierzchni 80m2, którego roczne wymagania energii cieplnej wynosi 110kWh/m2. Mnożymy ten wynik przez powierzchnię budynku, dzięki czemu wychodzi że roczne zapotrzebowanie wyniesie 8800kWh. Szacowany koszt ogrzewania to:

 • 3960zł dla kotła tradycyjnego
 • 2200zł dla kotła pulsacyjnego
 • 2024zł dla kotła kondensacyjnego

Łatwo teraz wywnioskować, w jaki typ kotła najbardziej opłaca się zainwestować. Będzie to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale również ekologiczne. Ogrzewanie gazowe nie produkuje smogu, który trafia do powietrza, tak jak jest to np. w piecach węglowych.

Ogrzewanie gazowe plusy i minusy

Do zalet ogrzewania tego typu, które skłaniają do wykorzystania z tej metody należą:

 • przede wszystkim wygoda – sami ustalamy wysokość temperatury i godziny pracy pieca
 • wysoka sprawność urządzenia
 • przegląd tylko raz do roku
 • kotły gazowe są czyste i nie potrzebują dużej ilości miejsca (w porównaniu do np. pieców węglowych)
 • ekologiczne rozwiązanie nie produkujące zanieczyszczeń

Wady korzystania z ogrzewania gazowego:

 • wysokie rachunki ogrzewania domów nieocieplonych
 • konieczność podłączenia do gazociągu lub montaż zbiornika na terenie działki
 • koszt podłączenia do gazociągu
 • koszty inwestycyjne w postaci zakupu kotła

Alternatywne metody na ogrzewanie domu

Obecnie do wyboru mamy wiele metod na ogrzewanie domu czy mieszkania. Często o niektórych rozwiązaniach nawet nie wiemy, a chcąc dokonać jak najlepszego wyboru dopasowanego do potrzeb użytkownika warto więc poznać różne sposoby na to.

Pierwszym i dość podstawowym rozwiązaniem jest ogrzewanie węglem. Jest ono stosunkowo tanie, jednak niepraktyczne. Wymaga ciągłego pilnowania temperatury i dorzucania opału do pieca węglowego, co może być uciążliwe. Na rynku znajdziemy również bardziej nowoczesne kotły, które wyposażone są w miarownik ciągu i dostosowują dopływ powietrza do paleniska w sposób automatyczny, dzięki czemu spalają się mniejsze ilości węgla. Plusem ogrzewania węglem jest brak jakichkolwiek problemów z jego dostępnością. Niestety są również minusy, węgiel w wyniku spalania wydala smog, który zanieczyszcza powietrze.

Kotły zasypowe nagrzewane ekogroszkiem są podobne do pieca węglowego, ale bardziej wygodne. Składowanie ekogroszku jest czystsze niż węgla, a jego załadunek do pieca łatwiejszy, a to wszystko dlatego, że nie ma unoszącego się pyłu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, czyli ślimakowemu podajnikowi paliwa, wentylatorowi nawiewowemu  i palnikowi retorowemu praca tego urządzenia jest całkowicie bezpieczna i nie ma potrzeby ciągłego rozpalania. Zasobnik paliwa przeciętnie starcza na 3-5 dni ciągłej pracy kotła. Regulator steruje działaniem kotła dozując paliwo i powietrze, w efekcie utrzymuje temperaturę i reguluje pracę systemu grzewczego.  Kolejną zaletą ogrzewania kotłem na ekogroszek jest niska produkcja spalin, co na pewno zachęci do skorzystania z tej metody osoby chcące dbać o środowisko.

Palety drzewne są alternatywą dla węgla i drewna. Plusem ze stosowania takich palet jest mała ilość popiołu, które z nich otrzymamy. Warto dodać że popioł ten może być wykorzystywany jako nawóz. Automatyczne dozowanie paliwa oraz monitoring pracy kotła i palnika zapewniają wygodę stosowania.

Źródła energii typu odnawialnego są coraz bardziej popularne, przede wszystkim dzięki wykorzystaniu ekologicznych rozwiązań. Najczęściej wybieramy kolektory słoneczne i pompy ciepła. Pierwszych z nich nie można uznać za pełny system grzewczy. Wykorzystywane są głównie do wspierania podstawowego ogrzewania. Wydajność tej metody ogrzewania zależna jest od ilości słonecznych dni w ciągu roku. Z kolei pompy wykorzystują zgromadzoną w ziemi energię geotermalną. Pompa ciepła pozyskuje ciepło z gruntu i po zwiększeniu temperatury za pomocą czynnika roboczego wysyła je do pomieszczenia.

Kotły olejowe kiedyś cieszyły się niegdyś sporą popularnością, dziś jednak mało osób z nich korzysta głównie ze względów finansowych. Sama metoda grzania jest wygodna i nie wymaga dużego wkładu pracy. Pojemnik na olej opałowy tankuje się raz do roku. Następnie trzeba wyregulować palnik kotła i na tym tak naprawdę nasz wkład się kończy, dalej kocioł pracuje sam, a my cieszymy się z ciepłego domu.

Ogrzewanie elektryczne uważa się za nieopłacalne, z powodu ciągle rosnącej ceny prądu. Gdyby nie cena ogrzewanie elektryczne miałoby w zasadzie same plusy, ponieważ jest proste w instalacji, łatwe w użytkowaniu i nie stanowi niebezpieczeństwa. Do zainstalowania ogrzewania elektrycznego wystarczy tak naprawdę dostęp do gniazdka z prądem. Ogrzewanie elektryczne może być też stosowane jako ogrzewanie zapasowe, wykorzystywane w przypadku awarii głównej instalacji grzewczej.

Kominek z płaszczem wodnym jest ekonomicznym, ale pracochłonnym rozwiązaniem na ogrzanie domu. W porównaniu do standardowych kominków nie ogrzewają one tylko powietrza, ale również wodę, która trafia do systemu centralnego ogrzewania i pompowana jest do grzejników w domu. Kominki w tym standardzie będą dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadza nakład pracy jaki trzeb włożyć do funkcjonowania tej metody ogrzewania. Na ich korzyść przemawia niski koszt ogrzewania. Dla domu jednorodzinnego koszt drewna na jeden sezon grzewczy nie powinien przekroczyć 2000zł. Jednak konieczność pocięcia drewna na kawałki, dokładania do kominka, codziennym jego rozpalaniu i utrzymywaniu go przez cały dzień dla wielu osób jest na tyle zniechęcająca, że ostatecznie nie wybiorą tej metody ogrzewania. Kominek trzeba również czyścić i usuwać z niego nagromadzony popiół, nie zapominając też o kominie, który wymaga przeczyszczenia i napraw średnio kilka razy do roku. Nie można powiedzieć, że kominek nie jest efektowny, szczególnie w zimowe wieczory, na pewno ma swoich zwolenników, jednak ciężko stwierdzić czy nakład pracy jaki trzeba w niego włożyć jest wystarczającą rekompensatą.

Podsumowanie

Ogrzewanie gazowe jest dość tanim rozwiązaniem ogrzewania domu i nie wymagającym dużego wkładu pracy. Dzięki innowacyjnym metodom i nowoczesnym kotłom pozwala zapewnić odpowiednią temperaturę w domu, przy zachowaniu niskich rachunków. Nie wymaga konserwacji, jedynie corocznych przeglądów. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania warto zainwestować w dobry jakościowo piec. Nie będzie to mały koszt, jednak taka inwestycja zwróci się w mniejszymi opłatami, a my będziemy mogli czerpać radość z ogrzewania na długie lata, przy okazji dbając o środowisko, bo jest to metoda ekologiczna.

 

6 komentarzy

 1. fajny poradnik 🙂 ja jakis czas temu wymieniłem ogrzewanie weglowe na gazowye – kurcze, niebo a ziemia….. Kupiłem piec de dietrich – lumea MPX i w końcu mam spokój ze wszystkim, nie ma brudu itd 😀

 2. Dziękuję za ciekawy, wyczerpujący i merytoryczny artykuł. Ogrzewanie gazowe jest naprawdę godne zainteresowania, chociażby ze względu na oszczędność czy ekologiczność.

 3. Hej Dominik!Ja też jeszcze do niedawna nie przypuszczałabym że wiąże się z tym jakiekolwiek ryzyko.Na pewno warto ustawić limity, o których piszesz. Teraz już to wiem 🙂

 4. Szanowny autorze, kocioł pulsacyjny jest również kotłem kondensacyjnym. Zanim się coś napisze to warto się zapoznać z tematem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *