Samochód na raty, już od 300 zł miesięcznie. Jak kupić auto?

Posted by

W 2018 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce było zarejestrowanych ponad 29 milionów pojazdów, ok. 23 miliony były to samochody osobowe. Gospodarstw domowych mamy ponad 13 milionów. Według przedstawionych danych ponad 66% gospodarstw domowych posiada więcej niż jeden samochód, za to aż 33% domów, nie posiada żadnego samochodu. Jest to dosyć wysoki współczynnik wykluczenia, znajdujemy się w końcówce rankingu europejskiego. Jak widać, nie każdy z nas może sobie pozwolić na dobro, jakim jest samochód. Jeżeli jesteś zaintersowany kupnem samochodu a nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, zapoznaj się z możliwością kupna samochodu na raty. W naszym artykule znajdziesz wiele pomocnych informacji. 

Jak kupić auto?

Zakup samochodu to zawsze duże wyzwanie, bez względu na to, czy decydujemy się na auto używane, czy nowe, czy 3-letnie, czy 20-letnie. Zakup nowego pojazdu zawsze wiąże się z poważnymi kosztami i naruszeniem budżetu domowego, dlatego dobrze jest wiedzieć jak się zabrać do takiej operacji. Przedstawimy teraz kilka wskazówek:

 1. Najważniejsze jest określenie budżetu. Nie ma sensu oglądać samochodów z półki cenowej ok. 50 000 zł, jeżeli na zakup samochodu chcemy i możemy przeznaczyć tylko 5 000 zł. Przy poszukiwaniach wymarzonego pojazdu zawsze jest możliwość negocjacji ceny z obecnym właściciele, czy nawet dilerem samochodowym. Znalazłeś/aś idealny samochód, a właściciel nie jest skory do negocjacji? Proponujemy zapoznać się z ofertą Ekassa. Jest to idealna opcja na taką okoliczność, gdy brakuje Ci niewielkiej sumy pieniędzy.
 2. Pamiętaj, że po zakupie samochodu zawsze jest potrzebny jego przegląd u mechanika. Warto jest się liczyć z tym, że niestety będziemy musieli coś naprawić lub wymienić. Uwzględnij to w swoim budżecie.
 3. Określ swoje potrzeby. Jeżeli masz na swoim pokładzie rodzinę z dwójką dzieci i psem, raczej złym wyborem będzie kabriolet. W takim wypadku lepiej sprawdzi się spore kombi. Tak samo w odwrotnej sytuacji, jeżeli jesteś singlem, nie będziesz raczej potrzebował/a dużego samochodu.
 4. Masz już upatrzony idealny model lub kilka? Pogłęb swoją wiedzę na ich temat. Po przeczytaniu kilku poradników może się okazać, że eksploatacja tego samochodu jest tak droga, że zwyczajnie nie będzie Cię na niego stać lub dowiesz się o kilku wadach, które skreślą ten samochód z Twojej listy. My osobiście polecamy portal auto centrum.

Samochód na kredyt

Mamy kilka różnych możliwości finansowania zakupu samochodu, jeżeli nie chcemy wydawać wszystkich naszych oszczędności lub nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie zawsze też kalkuluje nam się, zakup samochodu za gotówkę. Często mocno narusza to nasz budżet domowy, a oferty kredytowe są teraz bardzo atrakcyjne. Możemy kupić zarówno samochód używany na raty, jak i nowy. Przedstawimy teraz kilka możliwości:

 • kredyt samochodowy—jest to jedna ze standardowych opcji kredytu. Przy korzystaniu z takiej opcji możemy kupić nie tylko samochód, ale każdy inny pojazd mechaniczny np. motocykle, czy quady. Kredyty samochodowe są zazwyczaj dosyć nisko oprocentowane, jednak mogą być niekorzystne dla wielu osób, bo często są obwarowane dodatkowymi zabezpieczeniami, np. tylko jedna konkretna osoba może kierować samochodem lub mają limit kilometrów.
 • Kredyt gotówkowy—dużą przewagą kredytów gotówkowych nad kredytami samochodowymi jest to, że możemy te pieniądze wydać na dowolny cel. Możemy zostawić sobie część pożyczonych funduszy na ubezpieczenie samochodu czy ewentualne naprawy. Dodatkowo bank nie może narzucać warunków korzystania z samochodu, jak to jest w przypadku kredytów samochodowych.
 • leasing konsumencki— za nim ominiesz ten podpunkt, bo leasingi są przeznaczone dla firm, to chcemy Cię wyprowadzić z błędu. Leasing może być również przeznaczony dla osób fizycznych, które nie mają swojej działalności gospodarczej. Zasady są bardzo zbliżone do standardowego leasingu dla firm, więc może to być dosyć atrakcyjne rozwiązanie.
 • Wynajem długoterminowy— jest to dosyć nowa i specyficzna forma sprzedaży, czy w zasadzie wynajmu samochodu. Wybierając tę opcję, jesteśmy co miesiąc zobowiązani do pokrywania kosztów związanych z wynajmem samochodu. Umowę podpisujemy na określony czas. Po zakończeniu umowy mamy do wyboru dwie opcję— wykupienie samochodu lub wypożyczenie nowego.

Samochód na raty, co musisz wiedzieć?

Decyzja o kupnie czegokolwiek na raty jest bardzo trudna, z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że raty będą z nami przez następne kilka lat, a nasza sytuacja finansowa może się diametralnie zmienić, a po drugie, przykra byłaby sytuacja, że samochód, który kupiliśmy na raty, wymaga wymiany, za nim skończymy spłacać kredyt. Dlatego przed decyzją o kupnie samochodu na raty, warto pamiętać o kilku kwestiach:

 • porównaj oferty instytucji finansujących samochód na kredyt,
 • nie ulegaj zbytnio reklamom, dokładnie przeczytaj wszystkie informacje napisane małym druczkiem,
 • pamiętaj, że korzystając z kredytu na samochód, nie jesteś właścicielem samochodu, bo we wszystkich dokumentach pojazdu są dane banku,
 • nie sugeruj się tylko oprocentowanie w danym banku, zapoznaj się ze wszystkimi kosztami kredytu, nieważne czy będzie to kredyt gotówkowy, samochodowy czy leasing.
 • nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie, kredyt będzie Ci towarzyszył przez co najmniej kilka lat.

Samochód na raty z salonu

Jeżeli decydujesz się na zakup nowego samochodu z salonu, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że koszt pojazdu jest dosyć wysoki, a na pewno większy niż przy kupnie samochodu używanego. Często zgromadzenie tylu oszczędności zajmuje bardzo dużo czasu lub też nie chcemy ruszać naszej poduszki finansowej, dlatego część osób decyduje się na zakup samochodu na raty. Dealerzy samochodów proponują coraz korzystniejsze warunki kredytów, dlatego okazuje się, że nie trzeba być prezesem banku, aby jeździć samochodem z salonu. Oprócz tego, kupno nowego z samochodu na raty ma kilka innych plusów, chociażby to, że jest nowy. Nie powinien ulegać awariom tak szybko, jak samochód używany. Dodatkowo w zależności od rodzaju kredytu, ale dosyć często, samochód od razu należy do nas. Jak wyglądają koszty związane z zakupem samochodu na raty. Przyjrzymy się teraz kilku topowym markom (staraliśmy się, aby ceny samochodów był do siebie jak najbardziej zbliżone):

Marka samochoduWartość samochoduWkład własnyLiczba ratRoczny limit kilometrówWysokość raty
Skoda102 250 zł20 450 zł (20%)3620 0001 177 zł( z ubezpieczeniem)
BMW110 500 zł23 000 zł (21%)36846 zł(bez ubezpieczenia)
Volkswagen106 090 zł21 218 zł (20%)3620 0001 145 zł(z ubezpieczeniem)

Dealerzy samochodów oferują różne rodzaje kredytów samochodowych. Obecnie wiele z Dealerzy samochodów oferują różne rodzaje kredytów samochodowych. Obecnie wiele z nich jest podobnych do leasingu, jednak nadal to jest kredyt. Bywa i tak, że jedna firma oferuje 3 różne rodzaje kredytów, np. Skoda

 • Kredyt niskich rat—działa na zasadach bardzo zbliżonych do leasingu.
 • Kredyt 0% prowizji—dla osób, które są w stanie wnieść 50% wkładu własnego.
 • Kredyt autostart— raty możemy rozłożyć, aż na 84 miesiące.

Leasing czy gotówka—kalkulator

Wcześniej przyjrzeliśmy się, jak wyglądają koszty związane z kredytem samochodowym, a jak to wygląda z leasingiem konsumenckim. Czy leasing faktycznie jest korzystny dla osób bez firmy? Jeżeli chodzi o teorię to leasing należy raczej do łatwiejszej formy finansowania niż kredyt, niestety w tej opcji często możemy się spotkać z limitem kilometrów. Jednak jak to wygląda na liczbach? Dla ułatwienia weźmiemy pod lupę te same samochody.

marka samochoduwartość samochoduwkład własnyliczba ratroczny limit kilometrówwysokość raty
Skoda102 250 zł20 450 zł (20%)3620 000728 zł( bez ubezpieczenia)
BMW110 500 zł23 000 zł (21%)3620 0001 463 zł(z ubezpieczenia)
Volkswagen106 090 zł21 218 zł (20%)3620 000746  zł(bez ubezpieczeniem)

Nowe auto bez wkładu własnego

Zdecydowana większość ofert na zakup nowego samochodu na raty jest skierowana do osób, które posiadają wkład własny min. 10% wartości pojazdu. Na rynku możemy jednak już znaleźć oferty, gdzie nie jest wymagana wpłata własna, jednak trzeba się bardzo zastanowić, jak bardzo ta opcja jest dla nas korzystna. Na pewno opcję rat bez wkładu własnego oferuję Skoda. Jeżeli nie posiadamy pieniędzy na pierwszą wpłatę, a chcemy kupić nowy samochód, warto rozważyć skorzystanie z leasingu lub wynajmu długoterminowego. Jeżeli jednak nie zależy Ci na kupnie samochodu z salonu, może korzystniejszą opcją będzie zaciągnięcie kredytu gotówkowego i zakup samochodu z drugiej ręki. Wszystko zależy od tego jakiego samochodu szukamy i jakim budżetem dysponujemy.

Samochód używany na raty

Średnia cena, za jaką decydujemy się kupić samochód używany, wynosi 20 000 zł. Istnieje również możliwość kupienia samochodu używanego na raty. O raty nie zawsze musimy starać się w banku, jeżeli zdecydujemy się na zakup samochodu z np. komisu, bardzo często o kredyt na samochód możemy starać się bezpośrednio u nich. Wiele komisów oferuje samochody na raty, decyzje kredytowe są podejmowane 7 dni w tygodniu, a sama zgoda lub odmowa jest przekazana nam najczęściej w ciągu 30 minut. Kredyty są udzielone nawet bez wkładu własnego, a raty możemy rozłożyć nawet na 120 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *