Czynsz — jakie koszty pokrywa? Ile wynosi czynsz za mieszkanie w 2021 roku?

Posted by

Według danych Eurostatu jeszcze 5 lat temu więcej osób mieszkało w blokach niż w domach. Jak to wygląda dzisiaj? Dzisiaj już prawie 50% osób mieszka w domkach, zarówno jednorodzinnych, jak i zabudowie bliźniaczej. Zdecydowana większość domów znajduje się na terenach wiejskich. W przeciwieństwie do państw Unii Europejskiej, w Polsce można zaobserwować odwrotny trend, który sprawia, że coraz więcej osób mieszka w domach. Z czego wynika taka zmiana? Jedną kwestią jest to, że coraz więcej Polaków ucieka z dużych miast na poczet mieszkania w mniejszych miejscowościach, z dala od zgiełku dużego miasta. Druga sprawa jest związana z kwestią utrzymania domu, a mieszkania w bloku. Polska jest w niechlubnej czołówce pod względem kosztów utrzymania mieszkania w bloku w Europie. Ile w takim razie kosztuje czynsz za mieszkanie w Polsce?

Przeczytaj także: Ubieganie się o pożyczkę biznesową – ile mogę oczekiwać?

Ekassa

Co to jest czynsz?

Czynsz jest to opłata miesięczna dla osób mieszkających w bloku, dlatego czynsz potocznie nazywamy opłatami administracyjnymi. Czynsz płacimy do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Co wchodzi w skład czynszu?

Czynsz ma wiele składowych. Na niektóre elementy mamy wpływ, a niektóre są jednak stałe.  W dużych miastach czynsz za mieszkanie ok. 70m2 może wynosić nawet 700 zł miesięcznie, są to jednak dosyć wysokie comiesięczne koszty. W dodatku, że żyjemy teraz w ciężkich czasach, wybuch pandemii pozbawił wiele osób pracy, lub znacząco obniżył ich dochody. Znalezienie nowej pracy w obecnie też nie jest już takie łatwe. Do tego dochodzą wiele różnych wydatków, a jak wiadomo, czynsz musimy płacić co miesiąc. Jeżeli wiesz, że w danym miesiącu będziesz mieć problem z uregulowaniem płatności, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Ekassa. Wracając jednak do tematu, sprawdźmy teraz jakie mamy składowe czynszu?

  1. Koszty związane z eksploatacją budynku — są to koszty niezależne od właściciela budynku, są to opłaty nakładane przez między innymi przez Radę Miasta lub Gminy oraz dla zewnętrznych firm, które dostarczają mieszkańcom usługi np. kanalizacja. Wysokość opłat jest związana od naszego zużycia mediów w mieszkaniu. W takim razie, na jakie opłaty mamy wpływ?
  • Opłata kanalizacyjna za zużycie wody—kwotę ustala gmina, jednak nad wszystkim czuwa Państwowe Gospodarstwo Wodne. W celu dokładnego zmierzenia zużycia wody mamy zamontowane w mieszkaniach wodomierze.
  • Opłata za ogrzewanie — przy kosztach związanych z ogrzewaniem, mamy podział na dwie części, są to koszty stałe, które są określone na podstawie powierzchni mieszkania oraz koszty zmienne, które pokazują prawdziwe zużycie energii cieplnej. Tak jak w przypadku opłat kanalizacyjnych, nad wszystkim czuwa ustawa Prawa Energetycznego
  • opłata energetyczna za części wspólne — osoby mieszkające w bloku muszą również ponosić opłaty związane ze zużyciem energii np. na klatkach schodowych parkingach podziemnych i piwnic. Koszt zużycia jest dzielony na wszystkie lokale mieszkalne w bloku.
  • Opłata za wywóz śmieci — wysokość tej usługi jest ustalana bezpośrednio przez spółdzielnie lub wspólnotę mieszkaniową z firmą, która jest odpowiedzialna za wywóz śmieci. Górne limit stawki za wywóz śmieci ustala gmina.
  • Podatek od nieruchomości — wysokość podatku ustala gmina, jedna kwota nie może być wyższa niż maksymalne stawki, które zostają opublikowane w Głównym Urzędzie Statystycznym. Stawki są dostępne do wglądu w Monitorze Polskim w połowie lipca.

Wiele wspólnot, czy spółdzielni praktykuje rozwiązanie polegające na płaceniu co miesiąc kosztów zmiennych w ryczałcie, a co pół roku następuje rozliczenie. Wtedy zostają zwrócone nadwyżki pieniędzy, które nie zostały wykorzystane na zużycie mediów. Analogicznie, jeżeli zużyjemy więcej np. wody, niż mieliśmy zaplanowane musimy uregulować płatności.

  1. Koszty administracyjne, są to wydatki zależne od firmy, która zarządza budynkiem.
  • Opłaty administracyjne — i są to koszty związane z utrzymaniem pracowników spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej oraz opłaty różnych podatków. W tych opłatach znajdziemy również wynagrodzenia dla pracowników np. osób sprzątających części wspólne budynku.
  • Fundusz remontowy — jest to budżet na ewentualne remonty części wspólnych. Pieniądze mogą być przeznaczone np. na remont dachu, malowanie klatki schodowej czy wymianę różnych instalacji.

Jeżeli chodzi o podatki związane z mieszkaniem, mogą być one z kilku tytułów: podatek zależny od wielkości mieszkania, podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku zarówno mieszkania, jak i garażu, podatek od miejsca postojowego dla samochodu,

Czynsz za mieszkanie własnościowe

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 80% mieszkań jest własnościowych, oznacza to, że nie posiadają wpisu do hipoteki. Jeżeli chodzi o opłaty w przypadku posiadania własnego mieszkania, bez dodatkowych obciążeń to nie jest prosta sprawa. Właściciel jest zobowiązany do ponoszenia opłat eksploatacyjnych mieszkania. Jednak w tym momencie musimy oddzielić od siebie dwie kwestie. Potocznie czynszem nazywamy opłatę za wynajem, czyli czynsz najmu. Jest to kwota, jaką musimy zapłacić właścicielowi za prawo do korzystania z jego mieszkania. Jeżeli chodzi o czynsz na mieszkanie, jest to po prostu czynsz administracyjny, czyli wszystkie opłaty, jakie właściciel ponosi w związku z użytkowaniem własnego M. Opłaty związane z zużyciem wody, energii oraz fundusze na części wspólne.

Jeżeli chodzi o tendencje naszych wydatków na mieszkanie to niestety rosną, z roku na rok są coraz wyższe. W ciągu 3 lat średnio wydatki na mieszkanie dla przeciętnej osoby wzrosły o 600 zł miesięcznie. Największą część opłat zajmuje właśnie czynsz, jest to ponad 500 zł miesięcznie, co więcej wysokość czynszu za mieszkanie w ciągu 3 lat wzrosło o ponad 35%.

Ile wynosi czynsz z mieszkanie?

Jak już wiemy, każde miasto może się rządzić swoimi prawami, jeżeli chodzi o wysokość czynszu. Czasami czynsz jest diametralnie różny dla bloków znajdujących się po przeciwnej strony ulicy. Przyjrzymy się teraz czynszom w większych miastach:

Miastoczynsz za 1m2czynsz za 50m2 mieszkanie
Wrocław12,1 zł605 zł
Bydgoszcz11,1 zł555 zł
Lublin10,8 zł540 zł
Łódź9,6 zł480 zł
Warszawa14,4 zł720 zł
Gdańsk13 zł650 zł
Olsztyn11,5 zł575 zł
Poznań13,2 zł675 zł

Kto płaci czynsz po śmierci właściciela?

W przypadku śmierci właściciela obowiązek płacenia czynszu przechodzi na spadkobiercę. Obowiązek płacenia czynszu jest ustanawiany od razu po śmierci. Nie mamy tutaj do czynienia z okresem zwalniającym z opłaty czynszu za mieszkanie. W przypadku kilku spadkobierców, gdy jedno mieszkanie zostało przepisane np. na 3 osoby, należy jak najszybciej uregulować sprawy spadkowe i kwestie związane z opłacaniem czynszu, ponieważ w przypadku zadłużenia wspólnota może pozwać każdą z osób z osobna do uregulowania płatności. W przypadku problemów z uregulowaniem płatności przez pozostałych spadkobierców należy jak najszybciej wnieść do sądu rejonowego wniosek o nabycie spadku w miejscu zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli poprzedni właściciel który zmarł, pozostawił na mieszkaniu zaległości związane z czynszem, spadkobiercy są zobowiązani do opłacenia powstałych zaległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *