W co inwestować? Porady dla początkujących

Kiedy lokata w banku czy konto oszczędnościowe nie przynoszą oczekiwanych zysków pojawia się pytanie: w co zainwestować pieniądze? Obecnie na rynku mamy mnóstwo możliwości, ale jak wybrać taką, która się opłaca i na której zarobimy najwięcej? Inwestycja zawsze wiąże się z ryzykiem i o tym trzeba pamiętać, dlatego zacznijmy od rzeczy, które trzeba przemyśleć, chcąc zacząć inwestować swoje pieniądze.

Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie po co inwestujemy. Czy ma być to forma rozrywki i zabicia czasu, czy nastawiamy się na porządny zarobek, ponieważ inwestowanie łączy się z dbałością o interes, wkładem pieniędzy jak i również systematycznością.

Drugim pytaniem które wymaga odpowiedzi jest to, jaką kwotę chcemy zainwestować. Ważne, aby były to pieniądze powyżej budżetu domowego, tak aby w razie kiedy interes się nie powiedzie nie narazić się na długi i bankructwo.

Stopień ryzyka jaki bierzemy pod uwagę również wymaga przemyślenia. Czasami duża gotówka jaką możemy zarobić na inwestycji wiąże się z wysokim ryzykiem, a nie wszyscy są na to gotowi, bo jak wiadomo tak łatwo jak można zarobić, można również stracić.

Czas, jaki chcemy poświęcić na inwestycję to ostatnia kwestia jaką należałoby przemyśleć. Czas wiąże się tutaj z dwoma pojęciami: pierwsze z nich swój czas, jaki chcemy poświęcić na doglądanie inwestycji, drugie z nich to czas, jaki planujemy przeznaczyć na wzrost zysków z inwestycji, np. pół roku.

Teraz możemy zacząć zastanawiać się, w co chcemy zainwestować swoje pieniądze, a żeby ten wybór sobie ułatwić spójrzmy, w co warto zainwestować pieniądze w 2018 roku:

Lokata

Lokaty bankowe może i nie przynoszą wielkich zysków, ale za to są bezpieczną formą inwestycji. Ryzyko utraty zainwestowanych środków jest praktycznie znikome, a kwota jaką możemy odłożyć na lokacie jest sprawą indywidualną, dzięki czemu każdy, nawet osoby które nie posiadają dużego wkładu gotówki mogą z zyskiem inwestować.

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe również uważane są za jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Obligacje skarbowe to dla uproszczenia pożyczanie pieniędzy państwu. Jedyną możliwością na utratę włożonych środków mogłoby być bankructwo państwa, jednak najbliższe prognozy tego nie przewidują. Do wyboru mamy obligacje krótkoterminowe i długoterminowe, w zależności od tego jaki czas chcemy poświęcić na inwestycję.

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne nie różnią się zbytnio od obligacji skarbowych, z tą różnicą, że pieniądze pożyczamy konkretnej firmie, zamiast państwu. Trzeba jednak liczyć się z ryzykiem, głównie prosperuje zasada im większe zyski, tym większe ryzyko. Przed zainwestowaniem pieniędzy w obligacje korporacyjne warto najpierw zaznajomić się z założeniami firmy i zabezpieczeniami, jakie oferuje. Jeśli chodzi o rynek polski to obligacje te są nadal świeżym produktem, przez co można trafić na firmy, które będą miały problem ze spłatą w terminie, co dla wielu może być problemem.

Crowdfunding udziałowy

Crowdfunding jest mało popularny w Polsce, może dlatego nie doczekał się jeszcze odpowiednika swojej nazwy w języku polskim. Inwestycja wiąże się tutaj z dużym ryzykiem ze względu na dynamiczną specyfikację rynku. Wiele z firm oferujących wykup swoich udziałów nie przynoszą dochodów, ale niektóre z nich okazują się być bardzo dochodową inwestycją, dzięki czemu równoważą utratę pieniędzy inwestowaniem w swoich rówieśników z zyskiem.

Giełda Papierów Wartościowych

Polska giełda przez ostatnie kilka lat miała wzloty i upadki, przez co straciła wielu swoich zwolenników. Aby na niej zarobić trzeba się naprawdę sporo napracować. Istnieją jednak spółki, w które warto zainwestować, trzeba tylko poświęcić czas na ich analizę. Dwa kolejne aspekty jakie wiążą się z inwestycją w Giełdę Papierów Wartościowych to ryzyko, które jest dość wysokie, oraz czas – możliwość zarobku maja tu tylko cierpliwi.

Akcje spółek zagranicznych

Akcje spółek zagranicznych to rarytas dla osób posiadających dużą gotówkę, którą chcą przeznaczyć na inwestycje. W styczniu 2018 roku padł rekord historyczny dotyczący cen udziałów. Korekta w USA jest bardzo gwałtowna, a co za tym idzie również ryzykowna, jednak obecne spekulacje wróżą duże zyski osobą, które w nie zainwestują, pod warunkiem stałej obserwacji tak, aby wiedzieć, kiedy się wycofać.

Inwestycje alternatywne

Inwestycje alternatywne polegają na zakupie dzieł sztuki czy rzeczy kolekcjonerskich takich jak na przykład komiksy w celu wzrostu ich wartości na przestrzeni lat. Jest to inwestycja o małym ryzyku, jednak znalezienie kupca na daną rzecz może okazać się trudne ze względu na specyfikację przedmiotu, bo przecież nie każdy szuka obrazu za 30 tysięcy złoty, a w czasach popularyzacji koneserów sztuki jest niestety coraz mniej.

Metale szlachetne

Inwestowanie w metale szlachetne znane jest od lat i należy do jednych z najstarszych możliwości inwestowania pieniędzy. Cena złota i srebra od dawna utrzymuje swoją wartość, a w razie potrzeby metale te są łatwe do sprzedania, dzięki czemu ryzyko takiej inwestycji jest znikome. Jest to jednak interes długoterminowy i raczej ciężko o szybki zysk.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne nie wymagają nakładu pracy w postaci codziennego doglądania, ale cierpliwości, ponieważ nie są szybko dochodową inwestycją. Ten rodzaj inwestycji polega na uiszczeniu opłaty za zarządzanie osobom, które zajmą się prowadzeniem inwestycji. Nie jest jednak powiedziane, że nie ma tutaj ryzyka. Fundusz nie zawsze musi być dochodowy, a opłatę za zarządzanie i tak trzeba będzie zapłacić.

Kryptowaluty

Kryptowaluty to jedna z najbardziej ryzykownych inwestycji. Praktycznie nie ma możliwości przewidzenia kursu, w jakim będą się znajdować. Najbardziej popularne z nich, czyli bitcoiny swoim inwestorom pod koniec zeszłego roku przyniosły ogromne zyski, dzięki czemu coraz więcej osób postanawia w ten sposób zainwestować. Jak będzie dalej tego nie wiadomo, trzeba zdecydować co jest ważniejsze: ryzyko czy zysk?

Własny biznes

Rozpoczęcie własnej działalności to inwestycja tylko dla osób, które są w stanie poświęcić 100% swojego czasu w jej rozwój. Ryzyko jest trudne do określenia, zależy głównie od kierunku, w jaki zdecydujemy się pójść. Posiadanie własnego biznesu ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę, a mianowicie bycie swoim własnym szefem, bo co może być lepszego?

Edukacja

Czasami najlepszym sposobem inwestycji jest inwestycja w zasoby ludzkie, a dokładniej w samych siebie. Edukacja jest obecnie bardzo ważna. Dzięki niej nie tylko mamy możliwość znalezienia lepszej pracy a co za tym idzie zyskania pieniędzy, ale również osobistego rozwoju, poszerzenia horyzontów i dowartościowania się. Przy zerowym ryzyku mamy pewność zysku, a to chyba najlepsza oferta inwestycji.

Nieruchomości

Od kilku lat na polskim rynku możemy zaobserwować wzrost cen domów, mieszkań i działek. Obecnie nieruchomości uważane są za jedne z najlepszych inwestycji, gdzie praktycznie niemożliwym jest utrata pieniędzy. Zarówno kupno i ponowna sprzedaż jak i wynajem wiążą się z dużym zyskiem, wymagają jednak dużego wkładu gotówki. Coraz bardziej popularne staje sie kupno starych budynków, odremontowanie ich i sprzedaż z dużym zyskiem – wkładając odpowiedni nakład pracy będziemy w stanie sporo zarobić.

Kraje, w których inwestycje się opłacają

Dobrze jest inwestować w swoje ojczyste państwo, nie jest to jednak jedyna opcja, jaką mamy, a skoro możliwości jest wiele warto rozpatrzyć każdą z nich, również te poza granicami państwa. Omówmy sobie kraje, w które warto zainwestować w 2018 roku chcąc zarobić 10000, 20000 czy 50000zł.

Indie

Szacuje się, że Indie w 2019 roku zostaną najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką świata. Główną siłą tego narodu jest panujący optymizm społeczeństwa. Ponad 80% mieszkańców uważa, że gospodarka Indii idzie w dobrym kierunku. Przełoży się to na zwiększone wydatki, które napędzą krajowe prosperity.

Drugim powodem dzięki któremu gospodarka Indii ulegnie rozwojowi jest rząd, który planuje podnieść poziom publicznych inwestycji.

Tegoroczna reforma podatkowa, która uprościła prowadzenie biznesu sprawiła, że spora część szarej strefy trafiła do mainstreamu, dzięki czemu jej osiągnięcia biznesowe pojawiają się teraz w oficjalnych statystykach.

Indie w 2019 roku czekają wybory, a jak wiadomo przedostatni rok sprawowania władzy przez polityków jest rokiem, kiedy następuje największy wzrost gospodarczy. Spowodowane jest to tym, że rok przed wyborami rząd chce zrobić wszystko, aby pokazać wyborcom, że warto na nich zagłosować w przyszłych wyborach (taka polityka rozgrywana jest we wszystkich państwach).

Bangladesz

Tak solidnego i trwałego wzrostu gospodarczego nie widziano w Bangladeszu od dawna, a szacuje się, że potrwa on jeszcze przynamniej do końca 2019 roku lub dłużej.

Niskie koszty zatrudnienia przyciągają coraz to nowych inwestorów, co ma wpływ na bardzo niski poziom bezrobocia, który obecnie wynosi ok. 4%. Obywatele uważają, że gospodarka państwa rozwija się w dobrym kierunku, a ich warunki życia są coraz lepsze. Statystyki mówią, że w 2021 roku dochód na jednego mieszkańca wzrośnie czterokrotnie.

Jedynym zagrożeniem dla rozwoju gospodarki w Bangladeszu może być inflacja, przekraczająca obecnie 5%. Przez rosnące ceny jedzenia i paliwa coraz częściej wybuchają strajki pracowników.

Prognozy odnośnie rozwoju gospodarki mają się dobrze, głównie ze względu wycofaniu się USA z handlowego paktu trans-pacyficznego. Dzięki temu rozwinie się branża tekstylna, stanowiąca 80% krajowego eksportu.

Wietnam

Wietnam jest jednym z największych beneficjentów wycofania się USA z handlowego paktu trans-pacyficznego. Od 2017 roku wietnamski indeks giełdowy urósł o 36%. Nie oznacza to nic innego jak sygnał, aby zainwestować w tym kraju na co najmniej dwanaście najbliższych miesięcy.

Pomimo komunizmu który panuje w Wietnamie reformy gospodarcze mają się tutaj dobrze i w przeciwieństwie innych aspektów ciągle idą ku rozwojowi.

W 2018 roku prognozowane jest wejście w życie serii ułatwień dla biznesu oraz inwestorów. Jednym z nich będzie uwolnienie cen na niektóre towary oraz dopuszczenie zagranicznego kapitału do inwestowania w spółki skarbu państwa.

Dzięki gwałtownemu rozwojowi gospodarki płace w Wietnamie rosną, a dostęp do kredytu jest coraz łatwiejszy. To wszystko spekuluje, że inwestycje w tym kraju będą coraz bardziej zyskowne.

Chiny

Ostatnimi czasy można było zaobserwować spadek rozwoju gospodarki Chin, co nie zmienia faktu, że pozostają one jednym z absolutnych liderów rankingu. Program ”Made in China 2025” ma przestawić gospodarkę z odtwórczego podejścia na innowacyjne. Dla uproszczenia oznacza to koniec produkcji tekstyliów, a rozpoczęcie przemysłu elektronicznego.

Wprowadzenie kontraktów na ropę rozliczanych w junach oraz umożliwienie wymiany ich na złoto miało zdecydowany wpływ na rozwój gospodarki Chin.

Filipiny

Od 2016 roku Filipińska giełda była bardzo dynamiczna. Po wyborach prezydenckich spadła o kilkanaście procent w dół, a w ciągu kolejnych miesięcy wzrosła o kilkadziesiąt procent. Pod koniec 2016 roku znowu spadła o około 25%. Jednak od 2017 roku filipiński indeks giełdowy stale rośnie, dzięki czemu gospodarka może się bez przeszkód rozwijać.

Filipiny uważane są obecnie za silne centrum outscoringu usług biznesowych, dzięki czemu coraz to nowsze firmy otwierają w kraju swoje oddziały.

W dużej mierze kraj ten bazuje na pieniądzach przesyłanych przez Filipińczyków, którzy pracują poza jego granicami, choć nie można mu zarzucić skąpości, ponieważ politycy chętnie wydają dużą gotówkę na inwestycje, stymulując przy tym przemysł i gospodarkę.

Pakistan

Pakistan dużo zyska na inicjatywie odbudowy Jedwabnego Szlaku przez chińczyków. Spekulować można że w ciągu kilku najbliższych lat do kraju spłynie kilkadziesiąt miliardów dolarów, służących do stworzenia infrastruktury.

Pakistan zmieni się w plac budowy, a skorzystają na tym regionalne firmy dostarczające materiały oraz lokalni pracownicy.

Przebudowa dróg oraz rozbudowa sieci energetycznej ma zachęcić zagraniczne koncerny do przeniesienia swoich produkcji do Pakistanu.

W zeszłym roku rozwój Pakistanu został zauważony przez zarządzających z funduszu MSCI Inc., którzy postanowili przenieść go z kategorii frontier do emerging markets , co sprawiło że giełda wzrosła o kilkadziesiąt procent w ciągu kilku miesięcy. Niestety, zamieszania korupcyjne sprawiły, że kurs znowu spadł. Pakistan wydaje się być miejscem z dużym potencjałem, a zainwestować można tu nie posiadając dużego wkładu gotówki.

Malezja

Wzrost PKB na jednego mieszkańca w Malezji od kilku lat rośnie. Inflacja utrzymuje się na poziomie 2,3%, a bezrobocie ok. 3,5% czyli wyjątkowo nisko. Bilans handlowy jest dodatni, przyzwoity dług publiczny oraz rosnące wynagrodzenia – brzmi pięknie, prawda?

Od 2017 roku giełda utrzymuje swoją mocną pozycję razem ze wzrostem siły lokalnej waluty,  a zachodni inwestorzy coraz częściej wybierają Malezję jako miejsce swoich inwestycji. Między rokiem 2016 a 2017 możemy zaobserwować wzrost zainwestowanych środków wynoszący ponad 100%.

2018 rok dla Malezji również zapowiada się bardzo dobrze, kraj powinien skorzystać na wyższych cenach ropy oraz zwiększonemu zapotrzebowaniu na olej palmowy, którego jest głównym dystrybutorem.

Indonezja

Indonezja w ostatnim czasie wprowadziła probiznesowe reformy, zmieniła restrykcyjne przepisy oraz obniżyła ceny energii. Również pracownicy mogli liczyć na zmiany – a mianowicie podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, co pozytywnie wpłynęło na ich produktywność. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rozwój biznesu w Indonezji jest coraz większy, a firmy lepiej prosperują, co przyciąga nowych inwestorów.

Turcja

Ostatni wykres tureckiego indeksu giełdowego jest mocno zróżnicowany. Działa to na korzyść krótkoterminowych inwestorów, którzy lubią duże ryzyko. Ciężko tutaj o długoterminową inwestycję, ze względu na zbyt nieprzewidywalną sytuację polityczną. Pomimo tego kraj posiada dość niskie zadłużenie oraz kusząco tanie akcje, dzięki czemu tutejsza giełda ma swoich zwolenników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *